Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Marcin Bienenda | 2017-02-14 13:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Malarstwo prof. Jackiewicza w Olsztyńskiej Galerii Sztuki

Olsztyn24
Wernisaż wystawy w Olsztyńskiej Galerii Sztuki (fot. Filip Kołodziejczyk - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W sobotę (11.02) w Olsztyńskiej Galerii Sztuki została otwarta wystawa malarstwa profesora Władysława Jackiewicza pt.: „Ciało”. Zaprezentowano kilkanaście prac – abstrakcyjnych, subtelnych aktów, które są malarskim zachwytem nad pięknem ludzkiego ciała. Wystawa ma charakter jubileuszowy, gdyż zbiega się z urodzinami artysty oraz z 30-stą rocznicą wystawy w BWA w Olsztynie, która miała miejsce w 1987r. Gdyby Profesor żył, 17 lutego obchodziłby swoje 93. urodziny. Na otwarcie wystawy przyjechała z Gdańska córka i syn profesora.

Władysław Jackiewicz urodził się w 1924 roku w Podbrodziu na Wileńszczyźnie. Zmarł 30 marca 2016 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Dyplom otrzymał w 1952 roku w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego. Po ukończeniu studiów związany z gdańskim środowiskiem artystycznym był współtwórcą Grupy Gdańskiej. Zadebiutował obrazem „Kwiaciarka” na Wystawie Młodej Plastyki w 1955 roku w warszawskim Arsenale. Od roku 1965 do 1968 sprawował funkcje dziekana Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Od 1968 do 1969 roku był prorektorem, a w latach 1969-1981 pełnił funkcje rektora tejże uczelni. Od 1985 do 1989 był prezesem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Prace artysty wystawiane były w wielu znakomitych miejscach w Polsce i na świecie, m.in. w Danii, Chinach, Izraelu, USA, Kanadzie, Brazylii, Indiach, Wietnamie, Holandii, Francji, Bułgarii, Niemczech, Rumunii, Szwecji, we Włoszech, na Węgrzech i na Kubie. Reprezentował Polskę na prestiżowym Biennale w Wenecji w 1988 roku.
R E K L A M A
banner
Prace Profesora Władysława Jackiewicza znajdują się w zbiorach muzealnych m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Muzeum Narodowego w Pradze, Muzeum w Skopje, w placówkach Ministerstwa Kultury i Sztuki, Radzie Regionalnej Piemontu w Turynie, Radzie Regionalnej Lombardii w Mediolanie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Profesor Władysław Jackiewicz był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1975), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1969, 1980, 1985), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1971), Nagrodą Wojewody Gdańskiego (1974, 1997), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska (1980), Pomorską Nagrodą Artystyczną (2004), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego za 2006 (2007), Medalem św. Wojciecha (2012). W 2014 roku „za całokształt pracy artystycznej, za liczny udział w wystawach polskiej sztuki współczesnej za granicą, za niezwykły subtelny kunszt malarski oraz z okazji jubileuszu 90. urodzin.” artysta otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Malarstwo Profesora Jackiewicza jest wytworne i przemyślane. Układy linii, wyszukane barwy, wyważone kontrasty zdają się tworzyć harmonijną całość. Nie ma tu miejsca na zbędne detale i natłok kolorów. Dominuje biel, szarość i błękit. Fragmenty ludzkiego ciała, bez głowy, zmysłowo potraktowany ludzki tułów sprawiają wrażenie delikatnych, czasami intrygujących. Obcowanie z pracami artysty staje się wędrówką w głąb wyobraźni i skojarzeń.

Wystawę będzie można oglądać do 11 marca w Olsztyńskiej Galerii Sztuki przy ul. Grunwaldzkiej 4a w godzinach pracy galerii: wtorek-piątek 13.00-17.00, sobota 11.00-15.00.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl