Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Tomasz Lenkiewicz | 2017-03-01 18:21 | Rozmiar tekstu: A A A

Bokserskie pamiątki w Muzeum Sportu

Olsztyn24
Otton Tuszyński z pamiątkami przekazanymi do Muzeum Sportu (fot. archiw. Muzeum Sportu) | Więcej zdjęć »
Siedemnastego maja br. miną cztery lata od śmierci najlepszego pięściarza Warmii i Mazur – Eliasza Bartoszewicza. Bokser ten to czterokrotny medalista Mistrzostw Polski. W 1957 roku zdobył srebrny medal, w 1958 brązowy, w latach 1959 oraz ponownie w 1960 - srebrny. Z boksem zetknął się jako 14-latek w 1951 roku.

Był wychowankiem i wieloletnim zawodnikiem Budowlanych Olsztyn. Szczyt jego kariery przypadł na lata 50., które były najlepszym okresem polskiego pięściarstwa. Mimo ogromnej konkurencji stawał na podium najbardziej prestiżowych turniejów. Był liderem Budowlanych i walnie przyczynił się do awansu olsztynian do II ligi. Posiadał ogromny talent, a przy tym wielkie ambicje i serce do walki.

Największą furorę Eliasz Bartoszewicz zrobił podczas jubileuszowych XXX Mistrzostw Polski, które odbyły się w Poznaniu. Walki eliminacyjne zdecydowanie wygrał i w finale spotkał się z Tadeuszem Walaskiem – olimpijczykiem, wschodzącą gwiazdą światowego boksu amatorskiego. Eliasz po kontrowersyjnych decyzjach sędziów walkę przegrał, zdobywając tytuł wicemistrza Polski.
R E K L A M A
banner
Olsztyński bokser, nieco zapomniany, zmarł w Szczytnie w Domu Opieki Społecznej im. Jana Pawła II. Dziś ożyła pamięć o najlepszym pięściarzu Warmii i Mazur. Stało się to za sprawą Ottona Tuszyńskiego, który przekazał olsztyńskiemu Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego pamiątki po bokserze. Otrzymał je od syna Eliasza – Wojciecha.

Otton Tuszyński to niezwykle barwna postać Warmii i Mazur, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Urodzony w 1933 roku z pięściarstwem zetknął się jako 16-latek w olsztyńskim klubie „Gwardia”. W okresie służby wojskowej występował w barwach „GWKS” Olsztyn. W ringu stoczył 68 walk, z których 16 przegrał i 4 zremisował. Walczył w kategoriach od papierowej do lekkopółśredniej.

Na początku lat 60. Tuszyński pracował w klubie „Budowlanych” Olsztyn jako społeczny instruktor. W 1962 roku zdobył uprawnienia nauczyciela boksu. Następnie w 1966 roku został trenerem, ukończywszy kurs zorganizowany przez PZB we wrocławskiej WSWF. Był jednym z ulubieńców trenera wszechczasów popularnego „Papy” – Feliksa Stamma. Trener Otton Tuszyński przyczynił się walnie do sukcesu klubu „Budowlani” Olsztyn. M.in. będąc trenerem w roku 1967 wprowadził drużynę do II ligi.

Trener Otton Tuszyński pracował również w Zabrzu i to z dużymi sukcesami. Zespół GKS Walka Zabrze awansował do II ligi. W plebiscycie „Głosu Zabrza” w 1973 r. został „Trenerem Roku” miasta Zabrza. Warto nadmienić, że w tym czasie w ww.  plebiscycie na najlepszego sportowca zwyciężył Jerzy Gorgoń przed Włodzimierzem Lubańskim.

Trener Otton Tuszyński przekazał Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie pamiątki po Eliaszu Bartoszewiczu oraz  ze swojej kariery sportowej. Jest to wielki dar. Pamiątki te pomogą ocalić od zapomnienia historię olsztyńskiego boksu i pięściarzy.

Gabloty z pamiątkami po bokserach można oglądać w olsztyńskim Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego, które znajduje się w hali „Urania” przy al. Piłsudskiego w Olsztynie. Jest to najwłaściwsze miejsce dla tego rodzaju eksponatów. Zachęcamy, aby wzorem m.in. Ottona Tuszyńskiego inni posiadacze pamiątek sportowych zdeponowali je w olsztyńskim Muzeum Sportu.

Tomasz Lenkiewicz

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl