Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-03-12 12:29 | Rozmiar tekstu: A A A
Na konferencji w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych

O chorobach zależnych od glutenu

Olsztyn24
Konferencja odbyła się w ZSGS | Więcej zdjęć »
W Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie miała wczoraj (11.03) miejsce konferencja poświęcona chorobom zależnym od glutenu skierowana do osób zmagających się z chorobą trzewną lub będących na diecie bezglutenowej oraz ich rodzinom.

Spotkanie dedykowane było pacjentom leczonym w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, którzy brali udział w badaniach naukowych, zaś jego organizacji podjęły się Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

- Główną sprawczynią kolejnej już konferencji o tej tematyce z naszym udziałem jest prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta - mówi Małgorzata Świech-Twarowska, dyrektor ZSGS. - To ona wystąpiła do nas z propozycją przyłączenia się do propagowania wiedzy i działań na rzecz osób zmagających się chorobami zależnymi od glutenu. Tematyka promocji zdrowego żywienia jest nam bliska - posiadamy Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Napisaliśmy również projekt w ramach programu Erasmus +, dzięki czemu nasi nauczyciele wyjechali do Włoch na warsztaty, których głównym tematem była kuchnia bezglutenowa.
R E K L A M A
banner
W programie konferencji znalazły się wystąpienia „Choroby zależne od glutenu” prof. Elżbiety Jarockiej-Cyrty z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UWM w Olsztynie oraz „Jakość życia dzieci z chorobą trzewną w województwie warmińsko-mazurskim” na podstawie badań i informacji zgromadzonych przez Agnieszkę Kasprzycką z Poradnii Gastrologicznej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, a także „Prebiotyki - charakterystyka i wpływ na organizm człowieka” dr. Urszuli Krupy-Kozak z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz „Wpływ suplementacji diety bezglutenowej prebiotykiem (Synergy 1) na parametry obrotu kostnego - prezentacja wstępnych wyników badań przeprowadzonych w 2016 roku z udziałem pacjentów z chorobą trzewną, leczonych w WSSD w Olsztynie” Natalii Drabińskiej również z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

W części informacyjnej konferencji znalazła się również prezentacja podsumowująca wizytę nauczycieli ZSGS na wspomnianych wcześniej warsztatach „Włoska kuchnia bezglutenowa”, którą przedstawiła nauczycielka Joanna Ozdarska. Uczniowie szkoły natomiast przygotowali dla licznie przybyłych uczestników spotkania bezglutenowe potrawy z makaronów i słodkości na bazie produktów sponsora konferencji - producenta żywności bezglutenowej Shar.

Zapraszamy do obejrzenia zapisów wideo części wystąpień prelegentów, które będziemy sukcesywnie udostępniać.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wystąpienie prof. Elżbiety Jarockiej-Cyrty

11-03-2017

image galeria
Prezentacja „Jakość życia dzieci z chorobą trzewną w województwie warmińsko-mazurskim”

12-03-2017

image galeria
Wystąpienie Natalii Drabińskiej

11-03-2017

image galeria
Prezentacja Joanny Ozdarskiej

12-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl