Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2017-03-17 19:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Konferencja na 500-lecie tablicy astronomicznej

Olsztyn24
Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika na olsztyńskim zamku ma 500 lat!
W poniedziałek (20.03) w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbędzie się konferencja pt. „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”. Konferencja jest organizowana z okazji jubileuszu 500-lecia opracowania przez Mikołaja Kopernika tablicy astronomicznej na olsztyńskim zamku.

Mikołaj Kopernik pełnił w Olsztynie funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. Wśród licznych obowiązków, które zostały mu przydzielone, swoją uwagę skupiał również na sprawach ekonomicznych, efektem czego był projekt reformy walutowej. Opracowane przez Kopernika prawa mają zastosowanie do dziś.

Mimo wielu obowiązków Kopernik znajdował również czas na to, co było najbliższe jego sercu. Prowadził na zamku w Olsztynie badania astronomiczne. Kontynuował prace nie tylko związane ze swoim największym dziełem „O obrotach ciał niebieskich”, ale również oddawał się badaniom związanym z reformą kalendarza juliańskiego. To właśnie w Olsztynie opracował tablicę słoneczną. Własnoręcznie zaznaczając drogę Słońca, kreślił szereg hiperbol. Tablica łączy w sobie dwie funkcje - zegara oraz kalendarza słonecznego. Linia prosta określała moment wiosennego i jesiennego przejścia Słońca przez równik. Pozwoliło to na ustalenie dat ruchomych świąt kościelnych.
R E K L A M A
banner
Znajdująca się na olsztyńskim zamku tablica astronomiczna wykonana rękoma Mikołaja Kopernika, jest jedyną tego typu tablicą na świecie i jedynym zachowanym do dzisiaj instrumentem astronomicznym wykorzystywanych przez wielkiego astronoma.

******

Program konferencji:

» 10.00-10.10 - wystąpienie wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Wioletty Śląskiej-Zyśk,
» 10.10-10.20 - wystąpienie prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza,
» 10.20-10.25 - prezentacja spotu przygotowanego przez Biuro Promocji Urzędu Miasta Olsztyna z okazji 500. rocznicy stworzenia tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika,
» 10.25-11.05 - „Mikołaj Kopernik i dawna astronomia w pogoni za wiosną” – prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk, Instytut Historii Nauki PAN,
» 11.05-11.20 - przerwa,
» 11.20-12.20 - „Olsztyńska wiosna Kopernika” – dr Jacek Szubiakowski, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium,
» 12.20 - zakończenie konferencji.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl