Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d. | 2016-11-18 20:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Pięć wieków Kopernika na Warmii

Olsztyn24
Prezydent Olsztyna wita Kopernika na dziedzińcu olsztyńskiego zamku | Więcej zdjęć »
W Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyła się dzisiaj (18.11) jubileuszowa konferencja z okazji 500. rocznicy przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna zorganizowana przez Prezydenta Miasta Olsztyna i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Konferencję rozpoczęto inscenizacją przyjazdu astronoma (w tej roli Marcin Kiszluk, aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie) na zamek. Prezydent miasta Piotr Grzymowicz przywitał Kopernika chlebem. W swoim przemówieniu podkreślił wagę osiągnięć uczonego.

- To dorobek Mikołaja Kopernika jest dzisiaj największym dziedzictwem kulturowym Olsztyna i Warmii. Chlubimy się faktem, że jesteśmy miastem kopernikańskim - mówił Grzymowicz. - Potrzebujemy Mikołaja Kopernika także dzisiaj, bo każde miasto potrzebuje swojej tożsamości, swoich korzeni kulturowych, swoich wybitnych postaci wpisanych w jego historię.
R E K L A M A
banner
Po części oficjalnej konferencji, podczas której głos zabrali organizatorzy wydarzenia oraz wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, o objęciu urzędu administratora dóbr kapituły warmińskiej w Olsztynie w swoim wykładzie opowiedział ks. prof. Andrzej Kopiczko. Zaprezentowano również wyniki audytu turystycznego Szlaku Kopernikowskiego (więcej na ten temat w zapisach wideo spotkania, które wkrótce udostępnimy).

Konferencję zakończyło widowisko teatralne „Poranek pana Mikołaja” w wykonaniu aktorów olsztyńskiego teatru.

Obchody 500. rocznicy przybycia Mikołaja Kopernika na Warmię trwają od lutego bieżącego roku. W programie znalazły się m.in. wystawa „Mikołaj Kopernik - mieszkaniec zamku olsztyńskiego”, panel dyskusyjny „Oblicza Mikołaja Kopernika” z udziałem naukowców, koncert muzyki elektronicznej oraz premiera spotu promującego jubileusz. Z dorobkiem astronoma mogli zapoznać się także mieszkańcy Kaliningradu. 

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Inscenizacja przybycia Kopernika do Olsztyna

»

18-11-2016

image
Prezentacja audytu Szlaku Kopernikowskiego

»

18-11-2016

image
Pięć wieków Kopernika na Warmii

»

18-11-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl