Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-03-17 20:16 | Rozmiar tekstu: A A A

W niedzielę Piknik naukowy z Kopernikiem

Olsztyn24
Mikołaj Kopernik był naukowcem
W niedzielę (19.03), w przeddzień równonocy wiosennej, olsztyński ratusz zaprasza na Stare Miasto, na wspólne świętowanie rozpoczęcia wiosny. Myślą przewodnią pikniku naukowego będzie hasło „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”.

Tytuł pikniku nie jest przypadkowy. W tym roku mija 500 lat od zbudowania przez Mikołaja Kopernika na olsztyńskim zamku tablicy astronomicznej. Ten zachowany do dzisiaj instrument służył Kopernikowi do wyznaczenia momentu równonocy wiosennej.

Piknik rozpocznie się w niedzielę (19 marca) o godz. 13:00 na Starym Mieście. W organizację wydarzenia zaangażowało się Olsztyńskie Planetarium, Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie  Starówka Razem”.

- Kopernik był naukowcem, dlatego wydarzenie tematycznie powiązaliśmy z odkrywaniem tajemnic, doświadczeniami naukowymi, nie tylko w dziedzinie astronomii -
mówi Krzysztof Otoliński, dyrektor biura promocji Urzędu Miasta Olsztyna. - Uczestnicy będą mogli zbudować z klocków konstrukcje solarne, a następnie uruchomić je za pomocą generatora solarnego, poznać działanie elektrokardiogramu czy też spróbować swoich sił w montowaniu głosu i dźwięków w specjalnych programach do tworzenia muzyki.
R E K L A M A
banner
Podczas pikniku nie może zabraknąć jedzenia i picia. Tego dnia restauracje zlokalizowane na Starym Mieście otworzą swoje ogródki z grillami, przekąskami i napojami. W planach jest również tradycyjne topienie marzanny.

******

W PROGRAMIE PIKNIKU

OLSZTYŃSKIE PLANETARIUM

Projekcje w przenośnym planetarium:
» 13.00 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci

» 13.40 – Dwa szkiełka

» 14.20 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci

» 15.00 – Dwa szkiełka

» 15.30 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci

Jak rozpoznać meteoryty? Dlaczego są cenne? – na te i wiele innych pytań dotyczących meteorytów odpowiedzą pracownicy planetarium.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA (Stary Ratusz, godz. 13.00-16.00)

Zabawa głosem i muzyką. Nagrywanie głosu w programie Audacity i nakładanie efektów dźwiękowych. Tworzenie utworów muzycznych z wykorzystaniem bazy dźwięków w programie Magix Music Maker 2016.

Sztuka iluzoryczna
Sztuka iluzoryczna ma swoje korzenie w malarstwie antycznym, kiedy przy pomocy farb i płaskich powierzchni tworzono złudzenie głębi i optycznie powiększano przestrzeń. Miało to swoje praktyczne zastosowanie, ale często była to po prostu zabawa formą, której efekt miał zadziwiać, bawić a nawet szokować. Uczestnicy warsztatów poznają historię tej dziedziny malarstwa, największe dzieła i najsłynniejszych autorów (łącznie z malarzami współczesnymi, którzy zamienili farby olejne na spraye).

Solarne zabawy - wykorzystanie energii słonecznej
Przedstawimy, w jaki sposób energia słoneczna zrewolucjonizowała naukę i przemysł. Uczestnicy będą mogli zbudować z klocków K’nex konstrukcje solarne a następnie uruchomić je za pomocą generatora solarnego.

Osobliwości i żywioły wokół nas
Płomień świecy, nic bardziej prozaicznego i banalnego, przyciąga poetów, mistrzów kuchni i badaczy przyrody. Jak bardzo może rozgrzać termoparę, czujnik wysokich temperatur. Doświadczenie da nam klarowną odpowiedź, że nie polecamy badać go organoleptycznie.

Elektrokardiogram jednoznacznie kojarzy nam się z sercem i jego funkcjami. I nie chodzi wyłącznie o serce jako materię fizjologiczną. Przyjrzymy się pracy tego organu gdy nasze ciało odpoczywa lub wykazuje aktywność fizyczną w połączeniu z temperaturą ciała. Nie oddalimy się nadmiernie od fizjologii naszego organizmu i uwięzimy naszą dłoń w woreczku foliowym z sensorami temperatury i wilgotności. Niewidoczne gołym okiem, aktywne 24 godziny na dobę pory skóry ujawnią swoje funkcje.

WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA (Stary Ratusz, godz. 13.00-16.00)

Poszukiwanie śladów wiosny – zabawa edukacyjna
Kwietne zakładki z wierszem – warsztat plastyczno-literacki
Nauka klik – zabawy edukacyjne na tabletach
Obudź myśli – zabawa edukacyjna
Magiczne litery – zabawa edukacyjna z niewidzialnym atramentem

MUZEUM WARMII I MAZUR

„O Koperniku zadań bez liku” - edukatorzy Muzeum Warmii i Mazur w formie warsztatów dla dzieci przybliżą życie i pracę Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie. Uczestnicy otrzymają książeczki z zagadkami do rozwiązania.

Ponadto w niedzielę jest bezpłatny wstęp na krużganek zamku, gdzie można obejrzeć tablicę astronomiczną Kopernika (w godz. otwarcia muzeum: 10.00-18.00).

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl