Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Ewa Mieszczyńska | 2017-03-25 14:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Spotkanie ze świadkiem historii w XI LO

Olsztyn24
Uczennice Klaudia Bielska i Weronika Chworak z Marią Banasiak | Więcej zdjęć »
Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość. Tak mówił papież, Polak, Jan Paweł II. Jego słowa otwierały wczorajsze (24.03) szczególne wydarzenie w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie – prezentację filmu nagranego przez dwie uczennice w oparciu o relację świadka historii Marii Banasiak oraz materiały zebrane i zgromadzone w trakcie pracy projektowej.

W ramach VIII edycji organizowanego przez IPN projektu Kamienie Pamięci – „Życie za Życie” Klaudia Bielska i Weronika Chworak, uczennice klasy humanistycznej, spotkały się z ciepłą, skromną osobą - Marią Banasiak. Dzięki niej poznały historię rodziny Wolskich, w tym szczególny moment w rodzinnej historii – uratowanie przez jej rodziców Wincentynę i Stanisława dwóch żydowskich dziewczynek w okresie okupacji niemieckiej. Za to działanie na wniosek ocalonych – Bruchy i Racheli Rubinowicz – państwo Wolscy zostali uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Tę historię, opowieść o czasach okupacji, ale i o relacjach polsko-żydowskich w rodzinnym mieście pani Marii – Wyszkowie – zaprezentowano przed zaproszonymi gośćmi oraz młodzieżą XI LO. Wśród zaproszonych znaleźli się: honorowy gość - Maria Banasiak oraz członkowie rodziny Wolskich, Joanna Wańkowska-Sobiesiak, która przez wiele lat pełniła funkcję Pełnomocnika Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, autorka książki „Moi sąsiedzi”, od której lektury zaczęła się praca dziewcząt nad projektem, Kornelia Kurowska, prezes Fundacji „Borussia” w Olsztynie, dr Waldemar Brenda, naczelnik IPN w Olsztynie, Rafał Bętkowski - regionalista, pasjonat lokalnej historii, przewodnik Muzeum Nowoczesności w Olsztynie, bliscy Weroniki i Klaudii oraz Beata Brokowska z Gazety Olsztyńskiej. Gospodarzem wydarzenia było XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, reprezentowane przez wicedyrektora Wiesława Burdalskiego. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawowały Ewa Mieszczyńska, nauczyciel historii w XI LO oraz Joanna Mieszczyńska, ambasador Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
R E K L A M A
banner
Tegoroczna edycja projektu Kamieni Pamięci poświęcona była Polakom ratującym Żydów w czasie Holocaustu. Podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Pomimo zagrożenia i strachu przed represjami ze strony Niemców, wiele osób wykazywało się wyjątkową odwagą, aby ocalić ludność żydowską. Nie był im obojętny los skazanego na zagładę narodu. Państwo Wolscy byli prawdziwymi bohaterami, od których młodzi ludzie powinni uczyć się, jak postępować według motta żydowskich mędrców, którzy powtarzali: kto ratuje jedno życie, jakby ratował cały świat.

Dzięki wspomnieniom Marii Banasiak autorki filmu chciały przywrócić lokalnej społeczności, swoim rówieśnikom, historię jednej z polskich rodzin, której członkowie zasługują na miano bohaterów. Bohaterka filmu - Maria Banasiak i jej rodzice - Stanisław i Wincentyna Wolscy, zostaną upamiętnieni wirtualnym kamieniem na mapie pamięci na stronie: www.pamiec.pl/kamienie_pamieci.

Ewa Mieszczyńska

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl