Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep. | 2017-03-28 23:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn na niebiesko dla ludzi z autyzmem

Olsztyn24
W niedzielę pod ratuszem znowu będzie niebiesko
W niedzielę (2.04) na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Po raz czwarty również w Olsztynie, za sprawą Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. Budynek Urzędu Miasta rozbłyśnie niebieskim światłem, a na Placu Jana Pawła II odbędzie się błękitny happening, bo właśnie kolor niebieski symbolizuje autyzm.

Olsztyńskie obchody ŚDŚA rozpoczną się o godz. 18. Wieża ratusza rozbłyśnie błękitną iluminacją jak Statua Wolności w Nowym Jorku, opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i wiele innych budynków na całym świecie. Tuż obok stanie wielki telebim, na którym wyświetlane będą prezentacje o autyzmie. Rodzice dzieci z tą coraz powszechniejszą niepełnosprawnością opowiedzą zebranym o swoim codziennym życiu z autyzmem.

Będzie również błękitny poczęstunek, wielkie malowanie obrazów, wspólny taniec i wspólne odśpiewanie piosenki dla autyzmu z udziałem muzyków zespołu Czerwony Tulipan. Na koniec uczestnicy zgromadzą się do pamiątkowego zdjęcia na schodach ratusza, oczywiście z błękitnymi balonami w dłoniach.
R E K L A M A
banner
– Spotykamy się, by upowszechniać wiedzę o autyzmie i udowadniać, że ludzie z różnego rodzaju niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi uczestnikami lokalnych społeczności. Tak samo jak wszyscy inni mają prawo do edukacji, do pracy, do szczęścia, po prostu do normalnego życia – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w błękitnym happeningu. Bądźmy tego dnia razem dla ludzi z autyzmem, ubierzmy się na niebiesko lub z wyraźnym niebieskim akcentem.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony 2 kwietnia na całym świecie od 2006 roku z inicjatywy amerykańskiej fundacji Autism Speaks. Autyzm został uznany przez ONZ za najgroźniejszą chorobę cywilizacyjną XXI wieku, obok AIDS i chorób nowotworowych. Według ostrożnych szacunków w Polsce mieszka obecnie ok. 30 tys. ludzi z autyzmem, a zaburzenia ze spektrum ujawnią się u jednego na 80 urodzonych w tym roku dzieci.

Patronat honorowy nad obchodami ŚDŚA w Olsztynie sprawuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.


Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl