Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MBM | 2017-04-05 16:04 | Rozmiar tekstu: A A A

O bezpieczeństwie i inwestycjach na sesji Rady Powiatu

Olsztyn24
Podczas sesji pożegnano odchodzących ze stanowisk Elżbietę Hermanowicz i insp. Mieczysława Wójcika (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Marcowa (31.03) sesja Rady Powiatu w Olsztynie upłynęła pod znakiem bezpieczeństwa. Nie zabrakło też tematów związanych z pracą, drogami i kulturą. Nastąpiły również zmiany obsadowe w składach komisji i rad społecznych szpitali.

Szala na korzyść dziecka

Posiedzenie radnych rozpoczęło się miłymi słowami skierowanymi do kończącej pracę na stanowisku dyrektora Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Elżbiety Hermanowicz i insp. Mieczysława Wójcika, który niedawno ustąpił z funkcji komendanta miejskiego Policji w Olsztynie. Starosta olsztyński Małgorzata Chyziak i przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie Jerzy Laskowski podziękowali honorowym gościom sesji za ich pracę na rzecz mieszkańców powiatu.

Dziecko to cud, a w powiecie mamy cudowne dzieci, mądre i otwarte, ale czasem też zaniedbane. Podejmując więc decyzje, pamiętajcie państwo o tym, że szala zawsze powinna się przechylać na korzyść dziecka – Elżbieta Hermanowicz w odpowiedzi zwróciła się do radnych.
R E K L A M A
banner
Takie pożegnanie jest jak miód na serce, gdy po latach służby człowiek rozstaje się z mundurem. Państwa stanowisko dowodzi szacunku, jakim darzą państwo mundur, Policję i moją osobę – powiedział z kolei Mieczysław Wójcik, dziękując samorządowi za współpracę.

Niebezpiecznie na drogach

Część właściwa sesji rozpoczęła się sprawozdaniami szefów olsztyńskich jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

W minionym roku w powiecie spadła liczba przestępstw, wzrosła natomiast liczba zdarzeń drogowych. Najwięcej, bo 77 wypadków odnotowaliśmy w gminie Olsztynek – relacjonował Piotr Zabuski, komendant miejski Policji w Olsztynie. - W minionym roku w całym powiecie w wypadkach zginęły 32 osoby. Znacznie wzrosła liczba kolizji, było ich aż 1586. Najwięcej miało miejsce na terenie gmin Olsztynek, Stawiguda, Gietrzwałd, Barczewo i Purda, najmniej w Jezioranach. Policjanci w 2016 r. interweniowali średnio ponad 3,5 tys. razy w ciągu miesiąca.

Zdarzeń drogowych, do których byli wzywani strażacy, też było więcej.

W porównaniu z rokiem wcześniejszym, w 2016 było o 23 % mniej pożarów. Straż wyjeżdżała do ognia 595 razy. Główną przyczyną w okresie wiosennym były podpalenia traw. W sezonie letnim wzrosła z kolei liczba zdarzeń drogowych. Ogółem strażacy wyjeżdżali w minionym roku w powiecie 2205 razy, w tym do zagrożeń miejscowych aż 1556 razy – podsumował bryg. Andrzej Górzyński, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Ruszają inwestycje

Zarząd Powiatu przygotowuje się do nowych inwestycji. Wśród nich znalazł się projekt „E-administracja w powiecie olsztyńskim”.

- Chodzi o modernizację systemu informatycznego, a następnie wdrożenie systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją i udostępnienie e-usług mieszkańcom powiatu tak, by mogli załatwić sprawy w urzędzie, nie wychodząc z domu – mówiła starosta Małgorzata Chyziak. - Wartość inwestycji wyniesie 2,5 mln zł. Staramy się o pozyskanie środków na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Powiat myśli też o osobach niepełnosprawnych.

W ramach likwidacji barier architektonicznych chcemy zamontować platformę schodową na szynie krzywoliniowej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kruzach - wyjaśniła starosta. - Inwestycja będzie kosztowała 80 tys. zł.

Zarząd zdecydował też o zwiększeniu puli na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół w Biskupcu. Okazało się bowiem, że oferenci biorący udział w przetargach na roboty budowlane wyceniają wartość prac na więcej niż Powiat założył.

- Zwiększamy więc środki na realizację tego zadania do wysokości około 7,7 mln zł. Kwota będzie pokryta po połowie przez Powiat Olsztyński i gminę Biskupiec – przedstawiła stanowisko starosta.

Pieniądze na kulturę i sport

Radni podjęli uchwałę w sprawie dofinansowania inicjatyw organizacji pozarządowych z terenu powiatu. W otwartym konkursie ofert zostało wyłonionych 26 podmiotów, które przedstawiły ciekawe pomysły na zadania publiczne. Największą kwotę, bo 48 tys. zł otrzyma fundacja „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej”, która udziela stypendiów utalentowanym uczniom i studentom z powiatu. Najliczniejszą grupę wśród beneficjentów stanowią organizacje z gminy Dywity. Na wsparcie mogą też liczyć strażacy ochotnicy i osoby niepełnosprawne.

Powiat przeznaczy też 120 tys. zł. na wsparcie i promocję imprez strategicznych organizowanych przez gminy. Każda z gmin mogła sama zaproponować inicjatywę, która ma zasięg ponadlokalny i duże znaczenie dla rozwoju tutejszej kultury, sportu oraz promocji. Po 9 tys. zł zostało przeznaczonych na Ogólnopolski Festiwal Rockowy Error (Barczewo), Warmiński Jarmark Świąteczny Cittaslow (Biskupiec), Dżeztiwal (Dobre Miasto), Festiwal Balonowy (Dywity), Spotkania Warmińskie (Gietrzwałd), 33. Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych (Jeziorany), Piknik Historyczny (Jonkowo), Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Jeziora Luterskiego (Kolno), Olsztyneckie Konfrontacje Zespołów Rockowych Pro-Rock (Olsztynek), 10. Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy (Purda), 14. Festyn Gminny „Stawigudiada 2017″ (Stawiguda) i Dożynki (Świątki). Dodatkowo Powiat przeznaczy środki na promocję wymienionych wydarzeń na antenie telewizji publicznej.

Wsparcie osób niepełnosprawnych

Ponad 1 tys. osób w powiecie korzysta ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W 2017 r. samorząd otrzyma prawie 3,3 mln zł na rehabilitację społeczną i zawodową mieszkańców. To o 1% więcej niż rok temu. Radni podjęli uchwałę w sprawie podziału pieniędzy.
 
Zmiany obsadowe

W trakcie sesji radni głosowali w sprawie zmian składu Komisji Budżetowej. Do dziesięcioosobowej grupy dołączyły kolejne cztery osoby: Urszula Dziąba, Grażyna Grzegorzewska, Marek Świątek i Alicja Wąsik. Z udziału w pracach Komisji Gospodarki zrezygnował Jan Żemajtys, w jego miejsce weszła radna Anna Klewiado. Z kolei w składzie Komisji Rewizyjnej Andrzeja Abako – obecnego wicestarostę olsztyńskiego – zastąpiła Joanna Michalska.

Zmieniła się także obsada Rad Społecznych powiatowych szpitali. W Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście odwołana została radna Joanna Michalska. Przedstawicielem Rady Powiatu w Olsztynie będzie tam teraz Jarosław Wolak. Z kolei w Biskupcu odwołani zostali Elżbieta Samorajczyk i Henryk Goździcki. Zastąpią ich Marek Świątek – dodatkowo pełniąc funkcję Przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala Powiatowego im. J. Mikulicza, a także Alicja Wąsik jako przedstawiciel Rady Powiatu w Olsztynie i Wojciech Soczewica reprezentujący wojewodę warmińsko-mazurskiego.

Więcej informacji na temat przyznanych środków dostępnych jest na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Olsztynie pod adresem www.powiat-olsztynski.pl

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl