Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-04-10 23:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Karatecy z Jonkowa mistrzami... Białorusi!

Olsztyn24
Karatecy AWS Jonkowo w Grodnie | Więcej zdjęć »
W sobotę (8.04) reprezentacja Akademii Sztuk Walki Jonkowo wzięła udział w międzynarodowym prestiżowym turnieju V Otwartych Mistrzostwach Białorusi - Wiosna nad Niemnem, które odbyły się w Grodnie. W zawodach wzięło udział 350 zawodników z Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Czeczenii, Tunezji, Białorusi i Polski. ASW Jonkowo reprezentowali: Patrycja Block, Jakub Grabkowski i Maksymilian Penger. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a w poszczególnych kategoriach brało udział nawet kilkudziesięciu zawodników.

Polska drużynowo zajęła trzecie miejsce, za Rosją i Białorusią, a do osiągnięcia tego sukcesu w dużej mierze przyczynili się karatecy z Jonkowa. Spośród reprezentacji kilku polskich klubów, które przyjechały na turniej, reprezentacja ASW Jonkowo odniosła największy sukces. Patrycja Block i Maksymilian Penger zdobyli w swoich kategoriach złote medale, zostając tym samym mistrzami Białorusi! Taki wynik to ogromny sukces młodych zawodników z Jonkowa, ale i efekt ciężkich treningów, wielu wyrzeczeń i poświęcenia.

Tym razem szczęścia zabrakło Jakubowi Grabkowskiemu, który przegrał swoją pierwszą walkę z Arturem Lencewiczem z Rosji. Pojedynek ten toczył się w szybkim tempie i był bardzo wyrównany. Niestety zawodnik z Jonkowa otrzymał łącznie trzy ostrzeżenia, co w ostateczności wiązało się z utratą pół punktu na rzecz przeciwnika. Ostatnie ostrzeżenie za nieprzepisowe odpychanie zawodnika otrzymał na kilka sekund przed końcem walki. To zdecydowało o losach pojedynku.
R E K L A M A
banner
Z kolei Patrycja Block w pierwszej walce spotkała się z Renatą Cupkin z Kaliningradu. Po regulaminowym czasie walki dwóch sędziów wskazało na remis, jeden na wygraną zawodniczki z Jonkowa, a jeden na jej rywalkę. W takiej sytuacji sędzia maty zarządził dogrywkę. Po jej zakończeniu nie było wątpliwości kto był lepszy w tym pojedynku. Sędziowie jednogłośnie orzekli wygraną Patrycji. W finale reprezentantka Jonkowa zmierzyła się z Marią Paskiewicz z Mińska. Tym razem losy pojedynku rozstrzygnęły się po niespełna minucie walki. Patrycja dominowała przez całą walkę zdobywając w jej trakcie dwukrotnie wazari (pół punktu) po celnym wykonaniu kopnięcia mawashigeri jodan (kopniecie okrężne na głowę). Tym samym dorzuciła do swojej kolekcji kolejne złoto. Warto podkreślić, że Patrycja jest zarazem aktualną mistrzynią Czech.

Z kolei Maksymilian Penger w finale nie dał najmniejszych szans Iwanowi Szałyginowi z Tweru w Rosji. Przez cały pojedynek dominował nad swoim rywalem. Zdobył wazari po efektownym wykonaniu kopnięcia mawashigeri jodan z wyskoku (kopniecie okrężne na głowę), ale tę przewagę zniwelowało otrzymanie trzech ostrzeżeń (genten ichi), które oznaczały utratę pół punktu na rzecz przeciwnika. Ostatecznie decyzją większości sędziów zwycięzcą pojedynku został Maksymilian. Jest to sukces tym większy, że pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę tej kategorii.

Zawody odbywały się według światowych przepisów Międzynarodowej Organizacji Karate Kyokushin z zastosowaniem obowiązkowych ochraniaczy na tułów, głowę, golenie i ręce. Są one w pełni bezpieczne dla startujących w nich dzieci i młodzieży.

- Słowa uznania należą się wszystkim zawodnikom ASW Jonkowo, którzy godnie reprezentowali nasz klub i region za granicą. Serdeczne podziękowania kieruję również w stronę rodziców za pomoc przy organizacji wyjazdu oraz głośny doping, którym wspierali zawodników przy macie -
podsumowuje sensei Marek Bębenek, trener Akademii Sztuk Walki Jonkowo. - Oprócz stoczonych walk na tatami nasi zawodnicy nawiązali także nowe znajomości i przyjaźnie za granicą. Ich sukcesy sprawiają, że o Jonkowie jest coraz głośniej  za granicą i jest ono rozpoznawalne na sportowej mapie nie tylko Polski, ale i Europy.

Następnego dnia uczestnicy turnieju, w tym reprezentacja ASW Jonkowo, wzięli udział w seminarium prowadzonym przez Mistrza Świata kategorii Open Tariela Nikoleishvili z Rosji, który w 2014 r. pomyślnie przeszedł test 100 kumite (walka ze stoma przeciwnikami, po kolei, przy czym każdy pojedynek trwał 90 sekund). Jest on jednym z niewielu karateków, którzy pozytywnie przeszli ten trudny test. Nikoleishvili zakończył 100 walk po 3 godzinach i 21 minutach, aby stać się dziewiątą osobą na świecie, która dokonała tego niesamowitego wyczynu.

Akademia Sztuk Walki Jonkowo składa serdeczne podziękowania Warmińskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Jonkowie oraz Starostwu Powiatowemu w Olsztynie za finansowe wsparcie, dzięki czemu zawodnicy mają możliwość uczestniczenia w rywalizacji sportowej w kraju i za granicą.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl