Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
JM | 2017-04-11 11:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Warsztaty w oparciu o wystawę Przetrwanie w Sarajewie

Olsztyn24
Warsztaty w Domu Mendelsohna | Więcej zdjęć »
W dniach 6–10 kwietnia w Olsztynie odbyły się warsztaty w oparciu o film i wystawę Centropy „Przetrwanie w Sarajewie”.

Młodzież XI LO, I LO i Gimnazjum nr 13 w Olsztynie wysłuchała krótkiego wykładu Dominiki Złakowskiej – Cieślak z Fundacji „Borussia” o znaczeniu domu przedpogrzebowego, pochówku i cmentarza w religii mojżeszowej. Następnie Joanna Mieszczyńska, ambasador Muzeum POLIN przedstawiła historię społeczności żydowskiej Olsztyna w oparciu o stare zdjęcia i pocztówki.

Druga część warsztatu oparta była o fragmenty literatury (pamiętniki), wspomnienia dzieci, które przeżyły II wojnę światową. Obraz wojny w oczach dziecka zapisany w pamiętnikach skonfrontowano z obrazem wojny widzianej przez dziecko w filmie „Przetrwanie w Sarajewie”. Następnie dyskutowano o wartościach ukazanych w filmie, przesłaniu materiału filmowego oraz o wadze i znaczeniu pomocy w czasach wojny, udzielanej innym niezależnie od narodowości czy religii.
R E K L A M A
banner
Prezentacji filmu towarzyszyła wyjątkowa wystawa „Przetrwanie w Sarajewie”, sprowadzona do Olsztyna z inicjatywy ambasadorki Muzeum POLIN, a dzięki współpracy z Fundacją „Borussia” udostępniona w Domu Mendelsohna. Ta mobilna wystawa trafi tylko do kilku miast w Polsce, a Centropa (organizacją pozarządową, która postawiła sobie za cel utrwalanie wspomnień świadków historii) przygotowała wersję anglojęzyczną wystawy, która zostanie zaprezentowana młodym ludziom w kilku państwach europejskich.

Ta niezwykła wystawa opowiada o współpracy ludności podczas wojny w Bośni 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania przeżyć mieszkańców Sarajewa, okupowanego miasta, stała się historia organizacji La Benevolencja. Kiedy w 1992 roku wojna ogarnęła Sarajewo, niewielka grupa zamieniła lokalną synagogę w siedzibę agencji pomocy humanitarnej. Serbowie i Chorwaci, Żydzi i Muzułmanie pracowali ramię w ramię dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc nadzieję, każdemu w równej mierze. I tak przez prawie cztery  lata. Wystawa i film ukazują, że podziały narodowościowe, różnice religijne i językowe nie stanowią przeszkody we wspólnym działaniu i udzielaniu pomocy humanitarnej potrzebującym. Wystawa składa się z dziewięciu paneli. Każda z części dotyczy innego aspektu związanego z ukazaną historią. Co istotne, jako wprowadzenie do tematu, wystawa zawiera również krótki rys historyczny dotyczący Bałkanów. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie polskim odbiorcom konfliktu w Bośni, ale ma wpłynąć również na zmianę sposobu myślenia o istocie społeczeństwa obywatelskiego i mniejszościach etnicznych czy religijnych.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Europa dla Obywateli 2016. Twórcą wystawy jest Centropa.

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą „;Przetrwanie w Sarajewie”, która będzie gościć w Olsztynie do 19 kwietnia.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl