Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-04-20 21:14 | Rozmiar tekstu: A A A

O dawnych aptekach na Warsztatach bałtyjskich

Olsztyn24
Dr Grażyna Nawrolska | Więcej zdjęć »
Dzisiejsze (20.04) spotkanie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie z cyklu „Warsztaty bałtyjskie” poświęcone było dawnym aptekom. Temat podjęła się przedstawić archeolog dr Grażyna Nawrolska, która przez 30 lat prowadziła badania archeologiczne na Starym Mieście w Elblągu. Wśród ponad miliona artefaktów wydobytych z ziemi podczas tych badań było również kilkaset obiektów pochodzących z początku XIX wieku, z apteki „Pod Czarnym Orłem”.

- Na jednym z podwórek przy obecnej ulicy Stary Rynek 16 w Elblągu znaleźliśmy mnóstwo różnego rodzaju butelek, pojemników, przedmiotów związanych z tym, co apteki sprzedawały - powiedziała nam dr Grażyna Nawrolska. - Były tam też kremy, strzykawki i wiele różnych pudełek. Niektóre medykamenty były jeszcze zamknięte w buteleczkach, m.in. w takich buteleczkach znaleźliśmy rtęć. Dzisiaj więc będę mówiła o kilku rzeczach, które związane są z tymi znaleziskami, ale także o takich, które oparte są na ikonografii, bo to właśnie ikonografii zawdzięczamy dużą część wiedzy o dawnych aptekach, o lekach i przepisach na leki.

Uczestnicy spotkania mogli więc dowiedzieć się od pani archeolog, że lekoznawstwo i lecznictwo znane były już od czasów starożytności, np. w Egipcie, Mezopotamii, Grecji czy Cesarstwie Rzymskim. Początki aptekarstwa w Europie średniowiecznej związane były z ekspansją Arabów na kontynent w 722 r. Pierwsze apteki powstawały w klasztorach, w których zakonnicy - infirmierzy zajmowali się leczeniem współbraci. Pierwsze przepisy na leki zostały spisane w Europie w 1160 roku właśnie we francuskich klasztorach. Na terenach obecnej Polski pierwsze apteki pojawiły się w XIV w., m.in. w Krakowie, Świdnicy, Wrocławiu, Elblągu, a od XVI w. w większości ośrodków miejskich.
R E K L A M A
banner
Aptekarzem i właścicielem apteki musiała być osoba wykształcona, znająca łacinę i posiadająca stosowne środki materialne. Na otwarcie apteki wyrażała zgodę rada miasta. Wygląd apteki musiał być wyraźnie zaznaczony w przestrzeni miejskiej, np. szyldem lub stosowną nazwą własną. Apteki dysponowały zestawem narzędzi do wytwarzania medykamentów. Były to m.in. wagi, alembiki, retorty, moździerze, różnorodne pojemniki z rozmaitych surowców. Oprócz produkcji leków aptekarze handlowali m.in. przyprawami, cukrami, tynkturami, tytoniem i fajkami. Zajmowali się także balsamowaniem zwłok.

Apteki były również miejscem towarzyskich spotkań. W Elblągu najstarsza apteka wzmiankowana jest w źródłach pisanych pod datą 1397 i mieściła się obok kościoła parafialnego św. Mikołaja. W końcu XVIII w. było w mieście 6 aptek. Podczas badań archeologicznych odsłonięto pozostałości „Apteki pod Czarnym Orłem”, gdzie znaleziono bardzo bogaty zespół aptecznych naczyń i akcesoriów.

Więcej o treściach przekazanych przez dr Grażynę Nawrolską w naszej wideorelacji ze spotkania na olsztyńskim zamku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Warsztaty bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur [19.04.2017]

»

19-04-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl