Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Mariusz Gierula | 2017-04-21 14:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Licea z charakterem

Olsztyn24
Szkoły CN-B to szkoły dla ludzi z charakterem (fot. archiw. CN-B - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W ostatnich latach klasy mundurowe stały się bardzo popularne. W wielu miastach w Polsce powstają jak grzyby po deszczu i często cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. Zainteresowanie służbami mundurowymi, wojskiem, policją czy strażą pożarną jest wykorzystywane przez dyrekcje szkół średnich i stanowi dodatkowy sposób na pozyskanie nowych uczniów. Niestety w wielu przypadkach nie ma to nic wspólnego z przygotowaniem uczniów do przyszłej rekrutacji i służby w formacjach mundurowych.

Kluczem do profesjonalnego kształcenia młodzieży jest wykwalifikowana i doświadczona kadra. To główny, ale nie jedyny atut Liceów Ogólnokształcących CN-B. Od kilku lat z powodzeniem funkcjonują w Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Pułtusku, Nasielsku i Radomiu. Obecnie uczy się w nich 354 uczniów. Od przyszłego roku szkolnego kolejne oddziały powstaną w Płocku, Wyszkowie i Wrocławiu. Organem prowadzącym jest Centrum Naukowo-Biznesowe „Feniks” s.c.

Licea Ogólnokształcące CN-B to szkoły ponadgimnazjalne o uprawnieniach szkoły publicznej, w których cykl nauczania kończy się egzaminem maturalnym. - Bardzo duży nacisk kładziemy na kadrę instruktorską - mówi mjr (r) Jarosław Chrobot, założyciel i prezes Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks, były dowódcaca grupy specjalnej w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, członek zarządu I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Warszawie oraz przewodniczący koła ZPS w Płocku. - Nasza kadra to profesjonaliści obecni i byli oficerowie, podoficerowie Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej. Zajęcia z przedmiotów dodatkowych tj. Samoobrona, Sztuki Waliki oraz Edukacja Obronna oparte są na programach autorskich zgodnych z wytycznymi MON i KG Policji.
R E K L A M A
banner
Ważnym elementem nauki w liceach CN-B są szkolenia praktyczne. Zajęcia z wyszkolenia strzeleckiego zakończone praktycznym strzelaniem z broni bojowej odbywają się kilka razy w roku. Uczniowie strzelają z pistoletów Glock, Walther oraz karabinków AK. Są to zajęcia obowiązkowe, które organizowane są m.in. na strzelnicach Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Oprócz strzelania uczniowie zdobywają umiejętności walki wręcz, topografii wojskowej, medycyny pola walki oraz przetrwania w trudnych warunkach. Służą temu obozy kondycjno-sprawnościowe np. bytowanie w terenie przygodnym. Nieodzownym elementem szkolenia jest również nurkowanie. Pod okiem specjalistów młodzież poznaje piękno podwodnego świata, ale przede wszystkim uczy się działań taktycznych pod wodą i na wodzie.

Największą popularnością cieszą się jednak skoki spadochronowe. - Nie wykonujemy skoków w tandemie - opowiada Jarosław Chrobot. - Są to samodzielne skoki i uczniowie zdobywają tytuł skoczka spadochronowego. Wykonują skoki z 1200 metrów, potrafią samodzielnie kierować spadochronem i lądować w odpowiednim miejscu.

Zdecydowana większość uczniów należy do Związku Polskich Spadochroniarzy. Tylko w ubiegłym roku skoki oddało 242 uczniów. - Cykl przygotowań rozpoczynamy już od września, natomiast praktyczne skoki odbywają się wiosną - tłumaczy mjr (r) Chrobot - najpierw uczniów przygotowujemy pod kątem fizycznym i psychicznym, potem dopiero uczą się teorii i odbywają szkolenie na lotnisku, a na koniec wykonują praktyczne skoki. W szkoleniach mogą brać udział również rodzice. - Są to otwarte zajęcia, każdy może zobaczyć, może spróbować - zachęca Jarosław Chrobot. Dla samych uczniów to wielka przygoda. - Nie myślałam, że kiedyś skoczę - mówi 17-letnia Dominika. - Najwięcej strachu jest przed skokiem, potem na górze czułam się jak ptak, super.

Szkoły CN-B realizują programy zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Komendę Główną Policji, zostały objęte patronatem Akademii Sztuki Wojennej, współpracują m.in. z Akademią Marynarki Wojennej, Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych, Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej, Związkiem Polskich Spadochroniarzy, Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego, Komendami Policji i Straży Pożarnej, ze stowarzyszeniami historycznymi m.in. 13 i 37 Pułkiem Piechoty, podejmują szeroką współpracę z lokalnymi samorządami w ramach organizacji uroczystości państwowych.

- To szkoły dla ludzi z charakterem - mówi Jarosław Chrobot. - Dla tych, którzy mają pomysł na przyszłość, mają ambicje, a przede wszystkim chcą połączyć naukę z przygodą życia.

Mariusz Gierula

Z D J Ę C I A
AS
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl