Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2017-04-28 15:18 | Rozmiar tekstu: A A A
Uczniowie ZPE zasiądą w ławach poselskich

Będą reprezentować Olsztyn w Sejmie

Olsztyn24
Anna Aręd i Mikołaj Jaworski (fot. ZPE)
Wielkie gratulacje dla Anny Aręd i Mikołaja Jaworskiego z gimnazjum Zespołu Placówek Edukacyjnych! Uczniowie dziś (28.04) jako jedyni z Olsztyna zakwalifikowali się do ogólnopolskiego Sejmu Dzieci i Młodzieży. - Jesteśmy zaskoczeni, ale szczęśliwi! - mówią młodzi parlamentarzyści.

Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca parlamentaryzm wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każde z 16 województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w gimnazjach i  szkołach średnich na swoim terenie. Raz w roku, w Dzień Dziecka czyli 1 czerwca, młodzi „posłowie” spotykają się w Sejmie na specjalnej sesji. W tym roku pojadą też Ania i Mikołaj z ZPE.

Nastolatkowie nie kryją radości z wyróżnienia. - Jestem zaskoczona i szczęśliwa. Fajnie, że nam się udało - mówi Anna Aręd. - A ja przeczuwałem, że się dostaniemy, bo dużo pracy włożyliśmy w zadanie rekrutacyjne - dodaje Mikołaj. - Było trudno, ale udało się.
R E K L A M A
banner
Tytuł zadania rekrutacyjnego brzmiał „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Uczniowie ZPE wpadli na pomysł uhonorowania George`a i Marii Dietrichów, niemieckich filantropów zasłużonych w historii Olsztyna. Zaproponowali, by nazwać ich imieniem ulicę Obiegową. W tym celu zebrali ponad 100 podpisów, komplet dokumentacji i opinii, po czym złożyli specjalny wniosek w Biurze Rady Miasta. Zapoznali się także z wieloma publikacjami historycznymi na temat powojennej historii Olsztyna. Pełna relacja z ich działań jest na stronie sejmowej https://sdim.sejm.gov.pl/sdim_2017.nsf/details.xsp?documentId=32173481D2B22E26C12580E6003C9F7F

- Jestem bardzo dumna z moich uczniów, bardzo serdecznie im gratuluję, cały czas trzymałam za nich kciuki - mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE. - Ten sukces jest bez wątpienia zasłużony, bo włożyli ogrom pracy w przygotowanie zadania. Uzbierali wiele opinii, przeczytali sporo publikacji, sami napisali wniosek do Biura Rady Miasta. To wszystko świadczy o ich dojrzałej postawie obywatelskiej.

ZPE już po raz drugi będzie mieć własną reprezentację w Sejmie. W ubiegłym roku do Warszawy pojechali Adrian Glinka i Filip Niewiadomski. W tym roku sukces powtórzyli Anna Aręd i Mikołaj Jaworski, z pomocą nauczycieli Roberta Bartkowskiego i Michała Śliwińskiego.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl