Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Alicja Pogorzelska | 2017-05-12 22:05 | Rozmiar tekstu: A A A
82. rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego

W hołdzie patronowi uczniowie Gimnazjum nr 14

Olsztyn24
W Gimnazjum nr 14 oddano hołd Marszałkowi Piłsudskiemu (fot. G14 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego to jedna z najwybitniejszych postaci w historii naszego kraju. Z osobą Józefa Piłsudskiego związanych jest wiele przełomowych wydarzeń w historii Polski. W czasach I wojny światowej był dowódcą polskich Legionów, a jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 roku stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski. Józef Piłsudski zmarł w Warszawie 12 maja 1935 roku. W tym roku mija 82. rocznica śmierci Patrona Gimnazjum nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Młodzież w sposób wyjątkowy uczciła 82. rocznicę wydarzenia. Odbył się uroczysty apel, podczas, którego głos zabrał Józef Zysk, cytując Testament Marszałka „Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 r. mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili. Niech dumne serce u stóp dumnej matki spoczywa”.

Marian Zdunek, radny Rady Miasta z „Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego” Wacława Jędrzejewicza i Janusza Ciska odczytał opis „Pani Marszałkowa z córkami klęczy przy łóżku, trzymając rękę umierającego męża. Komendant ma oczy ciągle zamknięte. Twarz Jego wychudła w czasie choroby, jest piękna i spokojna. W pewnej chwili otworzył bardzo szeroko oczy, zakasłał i podniósł rękę do ust. Ręka opadła. Była godzina 20.45”.
R E K L A M A
banner
Młodzież obejrzała też film archiwalny „Pogrzeb Marszałka”. Uroczystościom towarzyszyło złożenia wiązanki kwiatów ufundowanej przez członka Związku Piłsudczyków Stanisława Witka.

Młodzież w strojach galowych oddała hołd Patronowi Gimnazjum.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl