Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-05-15 16:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Posłowie PO: PiS odwraca kota ogonem

Olsztyn24
Konferencja prasowa posłów Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia | Więcej zdjęć »
Dziesięć dni temu (5.05) rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek zarzuciła Platformie Obywatelskiej brak programu politycznego i składanie Polakom mglistych obietnic. Potwierdzeniem tej tezy, zdaniem pani rzecznik, miał być brak jasnego stanowiska Platformy w sprawie wieku emerytalnego, programu 500+, przyjęcia imigrantów, a także likwidacji CBA i IPN. Dzisiaj (15.05) głównie tym sprawom konferencję prasową w Olsztynie poświęcili posłowie PO z Warmii i Mazur - Anna Wasilewska i Janusz Cichoń.

Pytania Beaty Mazurek wywołały sporo zamieszania w szeregach Platformy Obywatelskiej. Nikt z liderów partii jednoznacznie nie odniósł się do pytań postawionych przez PiS ustami swojej rzeczniczki, a liderowi partii, Grzegorzowi Schetynie, zarzucano wręcz, że w tych sprawach „kluczy”. Taka postawa głównej partii opozycyjnej spotkała się z negatywnymi ocenami obserwatorów życia politycznego w Polsce. Stąd też zapewne pomysł, by to złe wrażenie zatrzeć chociażby wyjaśnieniami polityków w terenie, takimi jak dzisiaj udzielili w Olsztynie posłowie Wasilewska i Cichoń.

- PiS próbuje zmienić orientację, bo tak naprawdę to my jesteśmy od zadawania pytań - powiedział m.in. Janusz Cichoń. - Opozycja ma prawo i obowiązek przepytywać rządzących. To działanie w drugą stronę, to takie „odwracanie kota ogonem” i próbą ucieczki od naprawdę bardzo ważnych problemów, jakie dzisiaj ma rząd polski. I nie chodzi tylko i wyłącznie o problemy wizerunkowe, ale o kwestie fundamentalne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa zewnętrznego, wewnętrznego i ekonomicznego.
R E K L A M A
banner
- Na przedostatnim posiedzeniu Sejmu zaproponowaliśmy PiS-owi debaty między członkami rządu PiS, a naszymi kandydatami na ministrów z „gabinetu cieni” w sprawach problemów jakie w tej chwili mamy w Polsce - wyjaśniła Anna Wasilewska. - Wtedy nastąpił kontratak PiS. Pani rzecznik powiedziała, że może do debaty i dojdzie, ale najpierw niech Platforma odpowie na pytania. Platforma odpowiedziała na pytania, ale nic nie wskazuje, żeby do debaty doszło.

- Dość precyzyjnie jesteśmy w stanie na tego typu pytania odpowiedzieć - kontynuował poseł Cichoń. - Robimy to z podniesionym czołem i jesteśmy gotowi na debatę w kwestiach, które zdaniem PiS są kluczowe. Ale nie tylko w tych, bo mamy całą masę obszarów życia, o których warto byłoby podyskutować, chociażby obrona narodowa i bezpieczeństwo Polski w kontekście tego co dzieje się w MON, rozmienianie na drobne wieloletniego dorobku polityki zagranicznej. Można mnożyć te problemy. Póki co, nie ma jednak odpowiedzi PiS-u i gotowości do takiej debaty - dodał poseł.

- Prawo i Sprawiedliwość robi wszystko, żeby się dowiedzieć, jaki jest szczegółowy program Platformy Obywatelskiej, ale żaden dobry polityk nie wyłoży wszystkich kart na stół, bo to się robi, kiedy dochodzi się do władzy - stwierdziła jeszcze poseł Wasilewska. - W tej chwili tyle złych rzeczy się dzieje po stronie rządu, że pytania były formą ich „przykrycia” i rozdmuchania spraw mniej istotnych.

Na potwierdzenie tezy, że Platforma Obywatelska ma jasne stanowisko w kwestiach, do których odnosiły się pytania zadane przez Beatę Mazurek, posłowie Wasilewska i Cichoń oświadczyli, że po dojściu Platformy Obywatelskiej do władzy:

- Instytut Pamięci Narodowej zostanie zlikwidowany, bo w tej chwili jest to narzędzie polityczne do tworzenia nowej historii; zadania IPN zostaną przekazane Polskiej Akademii Nauk i Prokuraturze Generalnej; przywrócona zostanie też Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,

- Centralne Biuro Antykorupcyjne również przestanie istnieć, bowiem dzisiaj CBA jest policją polityczną - zamiast walki z korupcją przede wszystkim zajmuje się walką z opozycją; kompetencje CBA zostaną przekazane do Komendy Głównej Policji i do Centralnego Biura Śledczego Policji,

- program 500+ zostanie utrzymany, a dodatkowo zostanie wprowadzone świadczenie 500 złotych na pierwsze dziecko; jedyną korektą, jaką PO może wprowadzić, jest ograniczenie możliwości korzystania z programu osobom, które nie pracują,

- PO nie ma zamiaru wracać do podwyższonego wieku emerytalnego; większa aktywność Polaków na rynku pracy będzie możliwa dzięki zastosowaniu dodatkowych instrumentów, które będą tę aktywność wyzwalały; sama konstrukcja systemu emerytalnego teoretycznie gwarantuje, że opłaca się pracować dłużej, ale PO chce także uruchomić system trzynastej emerytury, czyli dodatkowego świadczenia dla tych, którzy przedłużą swoją aktywność zawodową do 67. roku życia.

Mniej precyzyjne było przedstawione przez posła Janusza Cichonia stanowisko partii w sprawie imigrantów.

- Od czasu zawarcia porozumienia w tej sprawie przez premier Ewę Kopacz, nic w stanowisku Platformy się nie zmieniło - powiedział poseł. - Nie chcemy przyjmować nielegalnych imigrantów. Uczestniczymy we wsparciu humanitarnym i przyjmowaniu imigrantów humanitarnych w Europie. Chcemy pomagać przebywającym w strefie buforowej w Turcji dzieciom i kobietom.

Podczas konferencji poseł Anna Wasilewska skrytykowała jeszcze powołanie na komisarza w Gminie Gietrzwałd Radosława Nojmana, młodego człowieka bez doświadczenia w samorządzie i w zarządzaniu, bardzo blisko związanego z Prawem i Sprawiedliwością.

- Kolejny Misiewicz, który absolutnie politycznie został postawiony na stanowisko - stwierdziła pani poseł.

Ponadto posłowie zaprosili mieszkańców Warmii i Mazur na cykl spotkań z działaczami Platformy Obywatelskiej zatytułowanych „Porozmawiajmy”. Spotkania odbywać się będą w środy o godz. 17. w kolejnych miastach powiatowych. Oprócz posłów z Warmii i Mazur w spotkaniach wezmą udział liderzy PO: Ewa Kopacz (Olsztyn), Grzegorz Schetyna (Elbląg) i Sławomir Neumann (Ełk).

Więcej o przebiegu konferencji w naszej wideorelacji z wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [4]
~haliszka / 2017-05-17 09:13
A Kopacz to nie wstydzi się pokazać ludziom na oczy?
~max / 2017-05-16 12:48
Na spotkaniach "porozmawiajmy" będziemy tworzyć program PO dla ludu, bo jakoś przez ostatnie 8 lat nie było okazji zniżyć się do poziomu ludu....
~haliszka / 2017-05-16 10:26
Posłowie PO podobnie jak PSL całą energię poświęcają na konferencje prasowe, nie na pracę. Najważniejsze dla nich to odzyskanie władzy dla władzy. Czarne marsze, KOD i podskoki, marsze i pajacowanie. A Polskę należy budować przez pracę i uczciwość, przy poszanowaniu wiary i historii.
~Anna / 2017-05-15 19:57
A noski rosną jak u Pinokia....
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa posłów PO w Olsztynie [15.05.2017]

15-05-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl