Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-05-16 18:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Galeria Zakładka pokazała grafikę artystyczną Beaty Salaty

Olsztyn24
Wernizaż wystawy „Pejzaże” w Galerii Zakładka | Więcej zdjęć »
Prawie czterdzieści wystaw stałych i czasowych to „dorobek” działającej przy bibliotece Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie Galerii Zakładka. Dzisiaj (16.05) do tej listy dopisana została kolejna ekspozycja - wystawa grafiki artystycznej „Pejzaże”, której autorką jest Beata Salata, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, wykładowca akademicki, ale także nauczycielka wizażu na kierunku technik usług kosmetycznych w olsztyńskim „Medyku”.

- Dwanaście lat temu, Elżbieta Suchowiecka, ówczesna nasza bibliotekarka, zaproponowała utworzenie w naszej szkole Galerii Zakładka - mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie. - Mieliśmy odpowiednie pomieszczenia, mieliśmy doświadczonego pracownika w osobie pani Eli (obecnie jest prezesem Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie - przyp. red.). Galeria miała służyć rozwojowi naszych uczniów, mieszkańców internatu szkoły, gdzie znajduje się galeria. Na początku wystawiali tutaj swoje prace uczniowie naszej szkoły, potem pracownicy, ale też prosiliśmy o wystawienie prac naszych przyjaciół, profesjonalistów.

Pani dyrektor podkreśla, że w Galerii Zakładka wystawiane są nie tylko prace plastyczne.
R E K L A M A
banner
- Na przykład mamy stałą wystawę sprzętu audiowizualnego i biurowego, który pamiętamy z wczesnego dzieciństwa, albo z dzieciństwa swoich rodziców, i który dzisiaj już „trąci myszką”, ale dla naszych uczniów ta wystawa ma walor edukacyjny - mówi Jolanta Kłoczewska. - Każdy, kto wchodzi do naszej biblioteki ma dodatkowy bonus w postaci aktualnej wystawy, które prezentowane są przez miesiąc. Nie ukrywam, że sama miałam tu wystawę, swoje prace wystawia tu emerytowana pracownica kuchni, swoje szydełkowe rękodzieło wystawiała również szefowa Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Prace pani Beaty Salaty, to kolejna odsłona prezentacji uczniom naszych nauczycieli w zupełnie innym kontekście, niż ten znany nam na co dzień. To są pasje, o których uczniowie zwykle nie mają pojęcia. Po takich wystawach uczniowie wychodzący z biblioteki mówią: „nie podejrzewałem...”. Jeżeli „nie podejrzewałem”, to znaczy, że podziwiam - tak jak dzisiaj grafiki pani Beaty.

Beata Salata jest wykładowcą wizażu w Szkole Policealnej od sześciu lat. Jest też wykładowcą akademickim przedmiotu „moda, stylizacja, trendy” na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie i właścicielką Studia Szkoleniowego Wizażu i Stylizacji MAT FORMAT w Olsztynie, współpracuje ze znanymi w świecie markami kosmetycznymi, jest trenerką i mistrzynią wizażu. Zanim jednak do tego doszła, ukończyła wychowanie plastyczne w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, a potem studia na Wydziale Sztuk Wizualnych łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej pasją jest grafika artystyczna, ale ponieważ - jak powiedziała podczas dzisiejszego wernisażu - ze sztuki trudno wyżyć, skoncentrowała się na innej pasji - wizażu. Nie zapomniała jednak o grafice artystycznej i hobbystycznie nadal projektuje blaszane matryce, żmudnie trawi je w kwasach, a następnie wykonuje z nich odbitki - ryciny, które mają wartość oryginalnych dzieł sztuki.

- Ja kocham ten zapach kwasów, werniksów, farb, rozpuszczalników, denaturatu, z którymi mam do czynienia podczas tworzenia grafiki - powiedziała Beata Salata. - Ale uwielbiam też zapach perfum w perfumerii, gdy idę tam na konsultacje.

Dzisiejszy wernisaż, oprócz estetycznego, miał też walor edukacyjny - uczestnicy wydarzenia mogli się dowiedzieć sporo o działach sztuk plastycznych, o historii i rodzajach grafiki, a także o pracy artysty zajmującego się grafiką artystyczną. Każdego z uczestników wydarzenia organizatorzy wyposażyli też w ulotkę ze skondensowaną wiedzą o grafice.

Więcej o dzisiejszym wydarzeniu w internacie Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w naszej wideorelacji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~ / 2017-05-18 20:55
super wystawa autorka tez jest super
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy grafiki artystycznej „Pejzaże” Beaty Salaty

16-05-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl