Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Lech Wąsowski | 2017-05-17 21:51 | Rozmiar tekstu: A A A

Gimnazjum nr 5 ponownie na Litwie

Olsztyn24
Z wycieczki Gimnazjum nr 5 na Litwę (fot. L. Wąsowski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
To już druga wycieczka zagraniczna zorganizowana przez Gimnazjum nr 5 w tym roku. Nasi uczniowie szczęśliwi niedawno wrócili z Londynu, a po powrocie z Litwy byli też zachwyceni.

Wycieczkę zaczęliśmy bardzo wcześnie, bo o szóstej rano. Większość była niewyspana, co nadrabialiśmy w czasie drogi. Kierowca bezpiecznie dowiózł naszą wesołą gromadkę do Wilna. Po wjeździe do miasta od razu wiedzieliśmy, że wycieczka będzie udana, a miasto jest fascynujące.

Pierwszym punktem programu był cmentarz na Rossie. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Zobaczyliśmy Starą Rossę, gdzie chowano ludzi już w XV wieku. Niestety ten fragment cmentarza jest najbardziej zniszczony. Zobaczyliśmy też cmentarz wojskowy. To tu znajduje się grób Marii z Bilewiczów Piłsudskiej, matki Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu jest również pochowana urna z sercem syna. Jest tu ponadto wiele grobów żołnierzy, którzy zginęli w trakcie I i II wojny światowej. Odwiedziliśmy groby wielu pochowanych tu Polaków, a cmentarz ze względu na niepowtarzalny klimat zrobił na nas ogromne wrażenie.
R E K L A M A
banner
Wieczór to obiadokolacja z regionalnymi potrawami, które okazały się bardzo smaczne. Potem nastąpiło zakwaterowanie w pensjonacie, eleganckim i bardzo wygodnym.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta. To bardzo ładne i urokliwe miejsce. Znajduje się tu też dużo kościołów. Kilka z nich udało się zwiedzić. Zachwyciły nas swoim bogatym wystrojem, rzeźbieniami na suficie i ścianach, pięknymi rzeźbami i obrazami. Odwiedziliśmy też muzeum Adama Mickiewicza, Jest to budynek, w którym wieszcz mieszkał w 1822 roku.

Będąc w Wilnie, nie mogliśmy ominąć Ostrej Bramy, czyli bramy miejskiej wzniesionej w latach 1503–1514. To tu znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. Mieliśmy też trochę czasu wolnego na zakupy i indywidualne kontemplowanie tutejszych zabytków i pięknych kamieniczek staromiejskich.

Z Wilna udaliśmy się do Trok, które leżą 5 kilometrów od pierwszej stolicy Litwy, obecnej wsi Stare Troki. Tu zachwycił nas zamek, który został zbudowany na wyspie. Do tego obiektu prowadzi piękny drewniany most, a czerwona cegła, z której zamek został zbudowany, i która odbija się w tafli jeziora, tworzy niezapomniane wrażenie. My zajrzeliśmy na dziedziniec i zrobiliśmy spacer szlakiem wiodącym wokół zamku.

Nieco zmęczeni, ale z wieloma cudownymi wrażeniami udaliśmy się w drogę powrotną do Olsztyna, gdzie dotarliśmy późnym wieczorem.

Z czystym sumieniem możemy polecić taką wycieczkę wszystkim kolejnym rocznikom uczącym się w naszej szkole.

Lech Wąsowski

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl