Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
żródło: UMWM w Olsztynie | 2017-05-17 22:16 | Rozmiar tekstu: A A A
Jak zmieniły się Warmia i Mazur dzięki pieniądzom unijnym?

Miliony na zmiany

Olsztyn24
Konferencja prasowa w CRS Ukiel (fot. UMWWM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Zmianom jakie zaszły na Warmii i Mazurach dzięki dostępowi do środków unijnych poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa w olsztyńskim CRS Ukiel. W konferencji udział wzięli wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz reprezentująca jednego z beneficjentów - Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski, Stanisława Pańczuk.

Według przekazanych podczas konferencji informacji, w każdym z 16 województw fundusze Unii Europejskiej przyczyniły się do zmniejszenia dystansu w stosunku do unijnej średniej. Według wyliczeń Ministerstwa Rozwoju dystans ten najwyraźniej zmalał właśnie w województwie warmińsko-mazurskim. Inwestycje współfinansowane ze środków unijnych odpowiadały aż za 98% niwelacji dysproporcji. Dla porównania, w drugim pod względem wyrównywania dystansu województwie lubuskim było to 83%.

Bezsprzecznie Polacy pozytywnie oceniają Fundusze Europejskie. Według nich przyczyniają się one do rozwoju kraju, regionów, wpływają na poprawę życia, zmiany w najbliższym otoczeniu, a także przynoszą osobiste korzyści, co pokazuje raport opracowany na zlecenie Ministerstwa Rozwoju przez Konsorcjum firm Millward Brown SA i Realizacja Sp. z o.o.
R E K L A M A
banner
O pozytywnym wpływie funduszy na rozwój województwa warmińsko-mazurskiego przekonanych jest 73% badanych, przy czym na poziomie regionu o znaczącym oddziaływaniu mówi co piąty. Polacy mają też poczucie, że ich życie zmienia się na lepsze w wyniku bezpośredniego lub pośredniego oddziaływania funduszy europejskich. Takie przekonanie podziela 82%.

W latach 2007-2013 dzięki unijnemu wsparciu na Warmii i Mazurach m.in. powstało 6 838 miejsc pracy, zrewitalizowano 809 budynków, wybudowano i zmodernizowano 135 obiektów turystycznych, utworzono 1 690 nowych miejsc noclegowych oraz wybudowano 237 km sieci wodociągowych. Dzięki Funduszom Europejskim m.in.:

» po 65 latach filharmonicy z Warmii i Mazur doczekali się własnej siedziby; za prawie  64 mln zł wybudowano nowoczesny budynek filharmonii, z salą dla ponad 500 widzów;

» nad jeziorem Ukiel w Olsztynie powstała najnowocześniejsza na Warmii i Mazurach infrastruktura sportowo-rekreacyjna (dofinansowanie z UE to ponad 21 mln zł);

» za prawie 30 mln zł zagospodarowano Pola Grunwaldzkie – wyremontowano amfiteatr, powstała nowa nawierzchnia na głównym trakcie pieszym, powstało nowe pole namiotowe, pawilon recepcyjno-socjalny oraz parkingi; będzie też realizowany projekt „Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku”, jest bowiem potrzeba całorocznej ekspozycji i pracy muzeum, stąd konieczność rozbudowy placówki; koszt tej inwestycji szacuje się na 22 mln zł, wkład własny samorządu województwa zarezerwowany w tegorocznym budżecie to ponad 3 mln zł;

» 18 szpitali w regionie otrzymało dofinansowanie w wysokości 18,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu, m.in. sprzęt operacyjny, anestezjologiczny, do dezynfekcji i sterylizacji parowej, ultrasonograf, gastroskop ultrasonograficzny;

» warmińsko-mazurska Policja za pieniądze unijne zakupiła 18 nowych radiowozów z wideorejestratorami, 6 ambulansów do obsługi wypadków drogowych, 24 mobilnych terminali oraz  29 laserowych radarów; całość projektu wyniosła 7,3 mln zł, przy dofinansowaniu z RPO WiM 2007-2013 5,8 mln zł.

Dotychczas w ramach RPO WiM 2014-2020 podpisano 575 umów na wartość ogółem prawie 1,2 mld zł, w tym wartość dofinansowania UE to ponad 900 mln zł. W tym roku samorząd planuje ogłosić w sumie 92 konkursy na projekty unijne.

W obecnej perspektywie Regionalnego Programu Operacyjnego na projekty dofinansowane z pieniędzy unijnych przeznaczonych będzie 1,7 mld euro. Pieniędzy jest więcej niż w perspektywie 2007-2013 (o około 700 mln euro), jednak są to pieniądze trudniejsze. Za sprawą RPO WiM 2014-2020 gospodarka regionu ma być bardziej konkurencyjna. Dlatego też zdecydowana większość środków będzie przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości i projekty innowacyjne, łączące sferę biznesu oraz nauki. Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa.

W poprzedniej perspektywie poziom wykorzystania środków EFRR wyniósł 99%. W obecnej perspektywie władze województwa, że wynik ten będzie, jeśli nie do powtórzenia, to na pewno zbliżony.

O tym jak zmienił się region dzięki pieniądzom unijnym będzie można się przekonać między 18 a 21 maja podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ponad 800 różnych wydarzeń w całej Polsce. A wszystko dzięki beneficjentom, którzy otwierają drzwi swoich projektów, oferują zniżki, darmowe wejścia lub po prostu prezentują pomysły zrealizowane dzięki środkom unijnym.

W tym roku do akcji zgłosiło się kilkudziesięciu beneficjentów z Warmii i Mazur. Wśród nich są:

» Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel zaprasza na prezentację multimedialną

» MPK Olsztyn zaprasza na zwiedzanie nowo wybudowanej zajezdni tramwajowej, hali postojowej oraz zwiedzanie hali naprawy tramwajów

» Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie organizuje festyn edukacyjny dla całych rodzin

» Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera, gdzie poza zniżkami na korzystanie z basenu, pracownicy obiektu opowiedzą o sposobach filtracji i zasadach działania pomp wodnych

» Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny przygotował warsztaty fizyczno-chemiczne dla dzieci w wieku od 7–8 lat

» Departament Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego, którego pracownicy przedstawią zasady promocji projektów  

» Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania  w Elblągu zaprasza na wystawę publikacji powstałych dzięki dofinansowaniu unijnemu.

Pełna lista atrakcji dostępna jest na stronie www.dniotwarte.eu oraz na www.rpo.warmia.mazury.pl

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~Anna / 2017-05-17 23:22
Samochwała z samochwałą plotą bzdury o rozwoju regionu. Żaden z opisanych projektów nie generuje nowych miejsc pracy, nie wpływa na rozwój regionu. Do każdej z tych inwestycji będziemy jako mieszkańcy dokładać, z każdym rokiem coraz więcej.
~Ostroda / 2017-05-17 23:13
Elblag bezczelnie za sprawa Protasa przywlaszczyl sobie nazwe z Kanalu Ostrodzko-Elblaskiego na Elblaski
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl