Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2017-05-22 20:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Serbska literatura w Olsztynie

Olsztyn24
Saša Stojanović w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W piątek, 19 maja, Olsztyn odwiedził serbski pisarz Saša Stojanović, członek czeskiego Pen Clubu, redaktor naczelny czasopisma „Think Tank” i dyrektor Festiwalu Literackiego „Think Tank Town“.

Wizyta w naszym mieście rozpoczęła się od spotkania z młodzieżą klasy humanistycznej w gościnnych progach XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Pisarz został wspaniale przyjęty przez dyrekcję placówki i koordynatorkę spotkania nauczycielkę historii Ewę Mieszczyńską. W spotkaniu uczestniczyła tłumaczka z języka serbskiego, chorwackiego, bośniackiego - Agnieszka Żuchowska–Arendt. Rozmowa o literaturze i historii, o wojnie w Kosowie i sytuacji w byłej Jugosławii, o wątkach polskich w powieści pisarza i przeżyciach wojennych zapisanych w książce „S-WAR” towarzyszyła wizycie pisarza w liceum.

Spotkanie z młodzieżą Saša Stojanović określił jako najciekawsze i inspirujące do poszukiwania odpowiedzi na wiele pytań egzystencjalnych. Następnie uczennice olsztyńskich szkół - Weronika, Ola i Emilia oprowadziły pisarza po Olsztynie z retrofotografią i pokazały najciekawsze zakątki miasta.

Po południu w Bibliotece Planeta 11 w Olsztynie odbyło się spotkanie autorskie z udziałem serbskiego autora Sašy Stojanovića wokół książki „S-WAR”. Autor powieści: „Psy gończe”, „Manchester City Blues” „Ostatni dzień Boga Saturna”, „Droga do Jerycha”, zbiorów opowiadań „Temperatury topnienia” i „Opowieści o końcu” oraz zbioru esejów „Wiązki i więźniowie”, w swojej nowej powieści pisze o kondycji człowieka, wątpliwościach, zagubieniu i walce o własną tożsamość, odebraną (zniszczoną) przez wojnę.  
R E K L A M A
banner
Koordynatorem wizyty pisarza w Olsztynie była Ambasadorka Muzeum POLIN w Warszawie we współpracy z Towarzystwem Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej. Podziękowania za lokalną współpracę powinny trafić do XI LO w Olsztynie i Planety 11.

Joanna Mieszczyńska
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl