Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MiM Bienenda | 2017-05-23 23:02 | Rozmiar tekstu: A A A
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów

„Śnienie” w Olsztyńskiej Galerii Sztuki

Olsztyn24
Wernisaż wystawy „Śnienie” w Olsztyńskiej Galerii Sztuki | Więcej zdjęć »
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów, w sobotę (20.05), w Olsztyńskiej Galerii Sztuki otwarto wystawę malarstwa Marty Wasilewskiej-Frągnowskiej zatytułowaną „Śnienie”. To najnowszy cykl prac artystki.

Cykl „Śnienie” powstał jako element zbiorowej wystawy, która miała miejsce w 2016 r. w Weiz (Austria). Artystka tworząc „Śnienia” pierwszy raz w swojej artystycznej historii przedstawia postać, kobietę, dziewczynkę... Nie nadaje jej imienia, określa ją tylko umownym konturem z zachowaniem „emocjonalnego drżenia ręki”. Poprzez liczne symbole pragnie opowiedzieć o demonach bezsenności, ale również o krótkich i ulotnych chwilach szczęścia. Emocje stały się dla niej pretekstem do zilustrowania nie tylko snów, lecz także dochodzących do głosu, rzeczywistych pragnień i lęków. Granica pomiędzy snem a jawą zostaje przez nią świadomie zatarta i w tą iluzoryczną przestrzeń zaprasza odbiorców.

Marta Wasilewska–Frągnowska urodziła się 28 sierpnia 1983 roku w Olsztynie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie oraz Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim. W 2013 roku otrzymała tytuł doktora sztuki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa pt. „Przystań” powstał w pracowni malarstwa prof. Z. Drońskiego (2008). W 2009 roku była stypendystką Prezydenta Miasta Olsztyna.
R E K L A M A
banner
Marta Wasilewska–Frągnowska jest autorką wielu wystaw indywidualnych, między innymi w: Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” (Elbląg, 2007), Galerii „Obora” (Glotowo, 2008), Centrum Kultury (Dobre Miasto, 2008), Centrum Polsko–Francuskim (Olsztyn, 2010), MOK–u (Ząbki, 2012), „Galerii Jednego Obrazu”, Muzeum Warmii i Mazur (Olsztyn, 2012), Galerii „Sztuka na piętrze” (Olsztyn, 2012), Galerii „Schody” (Warszawa, 2014), Galerii BWA (Olsztyn, 2015). Była też autorka wystaw zbiorowych, między innymi: „Jazzteaval” (Dobre Miasto, 2009, 2012), „Mistrz i uczeń” (Reszel, 2012), „Historie z naturą w tle” – Atelier Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego (Olsztyn, 2013), Galeria „Artforum” (Offenburg, Niemcy 2013), Kunsthaus Weiz (Weiz, Austria 2016).

Artystka tworząc podejmuje próbę oswojenia najgłębszych fascynacji oraz tęsknot. Malarstwo stanowi dla niej również zmagania z pierwotną siłą i energią ciągnącą człowieka ku naturze, ku miejscom szczególnym w poszukiwaniu spełnienia oraz sacrum.

Wystawę „Śnienie” w Olsztyńskiej Galerii Sztuki można oglądać do 3 czerwca.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl