Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-05-27 14:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Strażacy ochotnicy z Warmii i Mazur wybierają nowe władze

Olsztyn24
IV Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W Centrum Konferencyjnym UWM odbywa się dzisiaj (27.05) IV Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Ponad 100 delegatów oceni działalność ustępującego zarządu oraz wybierze nowe władze związku na następną pięcioletnią kadencję. Dotychczasowy prezes, poseł Jacek Protas, zapowiedział, iż nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na to stanowisko.

Gościem specjalnym zjazdu jest prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej Waldemar Pawlak. Wśród gości zjazdu są też m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin (także strażak ochotnik), rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki i wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma. Swojego przedstawiciela przysłał też wojewoda warmińsko-mazurski.

W pierwszej części zjazdu m.in. wręczone zostały związkowe odznaczenia i wyróżnienia. Po raz pierwszy na wojewódzkim zjeździe zdarzyło się, że nie było odznaczeń państwowych. Jak poinformował przewodniczący zjazdu, wniosek marszałka województwa i wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznanie odznaczenia państwowego „utknął” gdzieś w Kancelarii Prezydenta RP.
R E K L A M A
banner
W przedstawionym przez ustępującego prezesa Jacka Protasa i dyrektora wykonawczego zarządu OSP RP w Olsztynie Grzegorza Matczyńskiego sprawozdania z działalności ochotniczych straży pożarnych w województwie warmińsko-mazurskim w ostatnich 5. latach wynika, że sytuacja tej ochotniczej formacji nie jest „różowa”. Sukcesywnie maleje liczba OSP w województwie, a obecnie największym problemem jest niepewność co do źródeł finansowania działalności OSP. Rząd PiS zmienia bowiem te zasady, odbierając strażakom ochotnikom podstawowe źródła pieniądzy, jak chociażby dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz odpisy z funduszu ubezpieczeń. Pogarszają się też do tej pory bardzo ścisłe związki OSP z Państwową Strażą Pożarną. Jako przykład tej tendencji ustępujący prezes Jacek Protas podał niezaproszenie strażaków ochotników na wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Strażaka w Olsztynie, które przez dziesięciolecia organizowane były wspólnie.

Wyjaśnienie przyczyn nieprzyjaznego stosunku rządu PiS do strażaków ochotników ze zjazdowej mównicy nie padło, ale tajemnicą poliszynela jest, że partia Jarosława Kaczyńskiego uważa ochotnicze straże pożarne za matecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, które na scenie politycznej jest wrogiem nr 1 Prawa i Sprawiedliwości. W związku z istniejącą sytuacją Jacek Protas apelował do delegatów na zjazd, by przetrwali ten trudny okres, a w najbliższych wyborach samorządowych głosowali na kandydatów sprzyjających OSP, niezależnie od opcji politycznej reprezentowanych przez tych kandydatów.

Więcej o otwarciu zjazdu i sprawozdaniu ustępującego zarządu wojewódzkiego OSP w Olsztynie na naszych filmach wideo.

******

Wyniki wyborów do zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie:

» prezes zarządu: Gustaw Marek Brzezin - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
» wiceprezes zarządu: Jacek Protas - poseł na Sejm,
» wiceprezes zarządu: Andrzej Ochlak - OSP Nowe Miasto Lubawskie,
» wiceprezes zarządu: Radosław Król - OSP Wydminy,
» wiceprezes zarządu: Ryszard Janusz - OSP Wydminy.

Dyrektorem zarządu wykonawczego pozostanie Grzegorz Matczyński.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [7]
~Pani / 2017-05-29 11:33
Szczerze współczuję strażakom z OSP, że mają takich "członków". Dziękuję z całego serca w imieniu społeczeństwa. Szary Polak bardzo, bardzo docenia Waszą pracę. Rację mają wszyscy,co się wypowiedzieli powyżej. Słuszne uwagi Halszki i Strażaka. Ktoś ciężko haruje, naraża życie, a inny spijają śmietankę....
~warmiak / 2017-05-28 22:18
PSL i PO przyssały się do OSP jak kleszcze do mojego psa.
~zz / 2017-05-28 20:11
... do wyrzygu :-(
~strażak / 2017-05-28 09:45
Kiedy widzę PSL i PO i tych działaczy to mam wrażenie, że ktoś kradnie mój i moich kolegów dorobek, poświęcenie i pracę. Zostawcie nas panowie z koniczynką w spokoju, panowie z PO trzymajcie łapy daleko od Osp
~ja / 2017-05-27 22:43
PSL traktuje OSP jak swoje zaplecze polityczne, pora to zmienić. PSL to partia, którą należy odsunąć od staży i od władzy.
~wot / 2017-05-27 19:18
PiS boczy się na strażaków ochotników, bo do pożarów pędzą na złamanie karku, a do PiS nieliczni. Nie chcą, by ktokolwiek z dwuszczeblowej drabinki wtrącał się w ich działania.
~haliszka / 2017-05-27 16:58
Pawlak i protas to tacy strażacy jak z mojego kota chart
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
IV Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie (1)

27-05-2017

image galeria
IV Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie (2)

27-05-2017

image galeria
IV Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie (3)

27-05-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl