Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Krzysztof Kozłowski | 2017-06-11 21:34 | Rozmiar tekstu: A A A
Mistrzostwa Polski Młodzików w szabli

Historyczne zwycięstwo szablistek UKS Hajduczek

Olsztyn24
Zwycięska drużyna dziewcząt UKS Hajduczek z trenerem (fot. Krzysztof Kozłowski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Po raz pierwszy w historii szermierki w Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w szabli. Polski Związek Szermierczy przyznał organizację turnieju klubowi UKS Hajduczek Olsztyn. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechało 160 szablistów z 17 klubów, w tym 25 zawodników z Hajduczka.

Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny. Jako pierwsi rywalizowali chłopcy. Spośród 17 szablistów z UKS Hajduczek Olsztyn, po fazie grupowej, do play off awansowali: Piotr Kozłowski, Oskar Kusak, Kacper Staniszewski, Paweł Pazerski i Oliwier Kowalski. Swoje pierwsze walki pucharowe przegrali: Staniszewski ze Stanisławem Wiśniewskim (AZS AWF Warszawa) 6:12, Kowalski z Łukaszem Czarnieckim (UKS 13 Białystok) 2:12 i Pazerski z Marcelem Broniszewskim (MUKS Victor Warszawa) 5:12.

Najlepiej z chłopców wypadł Piotr Kozłowski. Po pierwszych grupach został  sklasyfikowany na 1 miejscu. Po drugich na 3. W obu grupach wygrał 12 walk. Wysoko pokonał przeciwników w walkach pucharowych. Wygrał z Grzegorzem Kordelą (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 12:4, Albertem Marcelem (KKSZ Konin) 12:6. W walce o najlepszą ósemkę turnieju spotkał się z późniejszym mistrzem Polski Jakubem Dzierniejko  (UKS 13 Białystok), przegrywając 6:12. Kozłowski zajął ostatecznie 10 miejsce.
R E K L A M A
banner
- Piotr w całym turnieju przegrał tylko jedną walkę. To wyśmienity wynik. Przegrał jedynie z mistrzem Polski. Zajęcie 10 miejsca na 90 zawodników to doskonały rezultat - komentuje trener UKS Hajduczek, Adam Sobczyk.

W rywalizacji dziewcząt startowało 8 zawodniczek „Hajduczka”. Po fazie grupowej do play off zakwalifikowały się: Pola Domżalska, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik i Klaudia Malgrem. Nina Kondrusik pokonała w pucharach Wiktorię Kowal (AZS AWF Poznań) 12:0, Martę Zielińską (Kolejarz 24 Katowice) 12:8. W walce o najlepszą ósemkę turnieju przegrała z Pauliną Poradą (TMS Sosnowiec) 4:12. Pola Domżalska pokonała Magdalenę Kitę (Kolejarz 24 Katowice) 12:2 i Julię Szlagę (Grodziski Klub Szermierczy) 12:6. W walce o najlepszą ósemkę turnieju spotkała się z klubową  koleżanką Klaudią Malgrem, przegrywając 2:12. Klaudia wcześniej pokonała Martynę Dzięcielak (KKSZ Konin) 12:4. Po wygranej z Polą, Klaudia znalazła się w gronie najlepszych ośmiu szablistek Polski. W ćwierćfinale przegrała z Pauliną Poradą 11:12.

Ostatnia z szablistek z „Hajduczka” Aniela Kozłowska w play off pokonała: Krystynę Misiorną (AZS AWF Poznań) 12:5, Amelię Sałatę (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 12:7 i Zuzannę Poradę (TMS Sosnowiec) 12:11. W ćwierćfinale uległa Anastazji Nagórskiej (AZS Poznań) 6:12.

- Pierwszy raz w historii olsztyńskiej szermierki mieliśmy na Mistrzostwach Polski dwie zawodniczki w najlepszej szesnastce i dwie w ósemce. To wielki sukces naszych szablistek. Dziewczęta ciężko pracowały przez cały rok. Należą im się gratulacje - mówi Adam Sobczyk.

Drugiego dnia Mistrzostw Polski odbył się turniej drużynowy. Wystartowało 18  drużyn chłopców i 14 drużyn dziewcząt.

- Pierwsza drużyna chłopców była w trudnej sytuacji. Nasz najlepszy szablista Filip Kusak na dzień przed mistrzostwami złamał obojczyk. W tej sytuacji straciliśmy  szansę na medal. Mimo tego nasi chłopcy, pod wodzą kapitana Piotra Kozłowskiego, zrobili naprawdę wyśmienity wynik - wyjaśnia Adam Sobczyk.

W walce o najlepszą ósemkę drużyna chłopców (Piotr Kozłowski, Oskar Kusak, Oliwier Kowalski, Kacper Staniszewski) pokonali drużynę Kolejarza 24 Katowice 36:29. W następnej walce ulegli UKS 13 Białystok 21:36. I była to jedyna porażka olsztyńskiej ekipy. W kolejnych potyczkach pokonali Pałac Młodzieży Katowice 36:31 oraz Akademię Integracji Wołomin 36:33, zajmując rewelacyjne 5 miejsce.
Większe szanse miały szablistki „Hajduczka” (Pola Domżalska, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Klaudia Malgrem). W pierwszej walce o najlepszą ósemkę mistrzostw pokonały UKS 13 Białystok 36:18. W walce o finał spotkały się z silną drużyną AZS AWF Warszawa.

- To kuźnia mistrzów olimpijskich. Świetni trenerzy, bardzo dobre warunki szkoleniowe, o których możemy jedynie pomarzyć. Ale my mieliśmy inne marzenia. Walka w finale - podkreśla trener UKS Hajduczek.

I to marzenie zostało spełnione. Szablistki „Hajduczka” pewnie pokonały szablistki z Warszawy 36:26.

- Przyszedł czas na finał. Pierwsza drużyna TMS Sosnowiec, czyli indywidualna mistrzyni Polski Ewa Zając, wicemistrzyni Polski Klaudia Kozieł i brązowa medalistka Paulina Porada. Czyli drużyna marzeń. Jaki był ostateczny wynik? - uśmiecha się Adam Sobczyk.

Od początku walka była niezwykle emocjonująca. Liczna grupa kibiców wspierała olsztyńskie szablistki.

- Nie oddaliśmy inicjatywy przeciwniczkom. Od pierwszego do ostatniego starcia. Jestem dumny z dziewczyn. Tylko my jako jedynie w Polsce zdołaliśmy przełamać dominację TMS Sosnowiec, gdzie dziewczęta trenują po okiem pięciu trenerów na specjalistycznej szermierczej sali, gdzie jest klasa sportowa szermiercza, ogromne dofinansowanie urzędu miasta - nie ukrywa wzruszenia trener UKS Hajduczek.

To było historyczne zwycięstwo. Po raz pierwszy w historii olsztyńskiej szermierki klub z naszego regionu zdobył tytuł Mistrza Polski. Szablistki UKS Hajduczek (Pola Domżalska, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Klaudia Malgrem) pewnie pokonały faworytki z TMS Sosnowiec 36:29.

Organizację Mistrzostw Polski Młodzików w szabli wsparli: miasto Olsztyn, urząd marszałkowski, urząd wojewódzki, Agencja Rynku Rolnego, Hotel Wileński, MAG Dystrybucja - producent wody EVA ZDRÓJ, Sportowysklep.pl, Lewiatan, Maspex, R-GOL, Carrefour, Warmiński Bank Spółdzielczy, Warmińsko-Mazurska Federacja Sportu i Polski Związek Szermierczy.

- Dziękuję zwłaszcza rodzicom zawodników. To dzięki nim  Mistrzostwa Polski w szabli mogły odbyć się w Olsztynie - podkreśla Adam Sobczyk.

******
Rywalizacja indywidualna chłopców (90 zawodników):

1 - Jakub Dzierniejko - UKS 13 Białystok
2 -  Maciej  Adamus - Akademia Integracji
3 - Gabriel Jarek - KKSZ Konin
3 - Krzysztof Kajor - Pałac Młodzieży Katowice
...
10 - Piotr Kozłowski - UKS Hajduczek Olsztyn
37 - Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn
49 - Kacper Staniszewski - UKS Hajduczek Olsztyn
51 - Paweł Pazerski - UKS Hajduczek Olsztyn
61 - Oliwier Kowalski - UKS Hajduczek Olsztyn
71 - Szymon Błaszkiewicz-Kumar - UKS Hajduczek Olsztyn
78 - Maciej Wysocki - UKS Hajduczek Olsztyn
79 - Krzysztof Dowgierd - UKS Hajduczek Olsztyn
80 - Bartłomiej Babecki - UKS Hajduczek Olsztyn
81 - Jakub Daszewski - UKS Hajduczek Olsztyn
82 - Krzysztof Woźniak - UKS Hajduczek Olsztyn
86 - Łukasz Kowalczyk - UKS Hajduczek Olsztyn
87  - Mikołaj Stocki - UKS Hajduczek Olsztyn
87 – Piotr Mejłun - UKS Hajduczek Olsztyn
89 – Franciszek Szymczak - UKS Hajduczek Olsztyn
90  - Tymon Janicki - UKS Hajduczek Olsztyn

Rywalizacja dziewcząt (70 zawodniczek):

1 - Ewa Zając - TMS Sosnowiec
2 - Klaudia Kozieł - TMS Sosnowiec
3 - Paulina Porada - TMS Sosnowiec
3 - Anastazja Nagórska - AZS Poznań
...
6 - Klaudia Malgrem - UKS Hajduczek Olsztyn
7 - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn
13 - Nina Kondrusik - UKS Hajduczek Olsztyn
14 - Pola Domżalska - UKS Hajduczek Olsztyn
66 - Elżbieta Mejłun - UKS Hajduczek Olsztyn
68 - Amelia Komar - UKS Hajduczek Olsztyn
68 - Antonina Dobies - UKS Hajduczek Olsztyn
70 - Karolina Mejłun - UKS Hajduczek Olsztyn

Rywalizacja drużyn chłopcy (18 drużyn):

1 - KKSZ Konin
2 - UKS 13 Białystok
3 - AZS AWF Warszawa
...
5 - UKS Hajduczek I
18 - UKS Hajduczek II

Rywalizacja dziewcząt (14 drużyn):

1 - UKS Hajduczek Olsztyn
2 - TMS Sosnowiec I
2 - TMS Sosnowiec II
...
14 - UKS Hajduczek II

Krzysztof Kozłowski

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl