Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-06-22 13:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Wniosek prokuratury o areszt za handel dopalaczami nieuwzględniony

Olsztyn24
Sąd Rejonowy w Olsztynie
Sąd Rejonowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 21 czerwca 2017 r. nie uwzględnił wniosku Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Północ o tymczasowe aresztowanie wobec 20-letniego Kamila L., podejrzanego o handel dopalaczami i posiadanie marihuany.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Północ w Olsztynie w dniu 21 czerwca 2017 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o tymczasowe aresztowanie 20–letniego Kamila L., podejrzanego o to, że w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 20 czerwca 2017 r. jako sprzedawca w sklepie przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie, wprowadzał do obrotu szkodliwe substancje spożywcze w postaci tzw. dopalaczy, pod postacią zafałszowanych produktów przeznaczonych do dioram modelarskich. Kamil L. – według ustaleń prokuratury – swoim działaniem sprowadził niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób (w trakcie śledztwa ustalono 24 osoby pokrzywdzone), przy czym uczynił sobie z tego przestępstwa stałe źródło dochodu (tj. o przestępstwo z art. 165 § 1 pkt 2 kk w zw. z art. 65 § 1 kk).

Sąd Rejonowy w Olsztynie VII Wydział Karny postanowieniem z dnia 21 czerwca 2017 r. wniosku prokuratora wobec Kamila L. nie uwzględnił. Sąd w uzasadnieniu tej decyzji przyznał, że materiał dowodowy zebrany w tej sprawie dowodzi prowadzenia przez podejrzanego opisanego przez prokuratora procederu, jednak w ocenie Sądu, czyn ten nie wyczerpuje znamion przestępstwa z art. 165 § 1 pkt 2 kodeksu karnego, mówiącego o sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu szkodliwych substancji, środków spożywczych lub innych artykułów powszechnego użytku bądź też środków farmaceutycznych nie odpowiadających obowiązującym warunkom jakości.
R E K L A M A
banner
Sąd przyjął, powołując się na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 31 maja 2017 r., że tzw. dopalacze, podobnie jak środki odurzające i substancje psychotropowe, jako środki zastępcze nie spełniają definicji „środków spożywczych” czy też „żywności”. Dlatego nie może być wobec nich stosowane znamię „środka spożywczego” określonego art. 165 § 1 pkt 2 kodeksu karnego.

Stąd też w ocenie sądu odpada główna przesłanka stosowania tymczasowego aresztowania, ponieważ w tym przypadku nie zachodzi „duże prawdopodobieństwo” popełnienia przez podejrzanego tego konkretnego czynu zabronionego (z art.165 § 1 pkt 2 kk) opisanego przez prokuratora.

Decyzja Sądu nie oznacza, że w wypadku podejrzanego nie mamy do czynienia z żadnym czynem zabronionym i że nie może on odpowiadać karnie za tego typu proceder. Oznacza jedynie że, w ocenie Sądu, nie jest to czyn zabroniony z art.165 § 1 pkt 2 kk – nie można jednak wykluczyć, że jest to inny czyn zabroniony, ale w takim wypadku – nieokreślonego innego czynu zabronionego - tymczasowe aresztowanie w tym momencie nie może być stosowane, bo nie ma ku temu podstaw prawnych.

Od postanowienia Sądu strony mogą złożyć zażalenie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Sędzia Olgierd Dąbrowski–Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Komentarze [2]
~Paweł / 2017-06-23 01:05
Policja i prokuratura nie przygotowały się porządnie do sprawy. Wstyd tym większy, że nagłośnili wszystko medialnie i odtrąbili sukces, a wystarczyło poczytać internet i wiadomo by było, że tak postawione zarzuty od razu upadną. Żenada...
~alek / 2017-06-22 17:52
Smutne to panie sedzio.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl