Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Olgierd Dąbrowski–Żegalski | 2017-05-15 17:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Wyrok bez kary dla pracownika naukowego UWM

Olsztyn24
Sąd Okręgowy w Olsztynie
Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał dzisiaj (15.05) wyrok skazujący wobec Krzysztofa K., pracownika Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, oskarżonego o działania na szkodę olsztyńskiego uniwersytetu. Sąd jednocześnie odstąpił od wymierzenia kary oskarżonemu.

Krzysztof K. to jeden z dwóch pracowników naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którego Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła o działanie na szkodę UWM w związku z realizacją projektu badawczego „Innowacje w akwakulturze ryb ze szczególnym uwzględnieniem biotechniki rozwoju ryb” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Na Krzysztofie K. ciążyły dwa zarzuty. Pierwszy zarzut dotyczył dokonania oszustwa w okresie od 2 lipca do 31 sierpnia 2011 r. w Olsztynie poprzez wprowadzenie w błąd pracowników uniwersytetu, co do wykonania przez siebie dwóch umów o dzieło w postaci opracowań autorskich, choć w rzeczywistości wcale ich nie wykonał. Krzysztof K. takim działaniem doprowadził UWM do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 20 200 zł (tj. przestępstwo z art. 286 §1 kk).
R E K L A M A
banner
Drugi zarzut  złożenia fałszywych zeznań w dniu 12 sierpnia 2013 r. w toku postępowania kontrolnego prowadzonego przez Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie dotyczącego realizowanego przez uniwersytet projektu badawczego (tj. o przestępstwo z art. 233 §1 kk).

Do aktu oskarżenia w tej sprawie prokurator dołączył wniosek o skazanie Krzysztofa K. bez przeprowadzania rozprawy poprzez odstąpienie od wymierzenia kary i orzeczenie wobec K. świadczenia pieniężnego w kwocie 500 zł na rzecz Funduszy Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Prokurator w uzasadnieniu podkreślił, że oskarżony dobrowolnie naprawił wyrządzoną szkodę, ujawnił ważne okoliczności czynu oraz sprostował fałszywe zeznania.

Sąd Okręgowy w Olsztynie po rozpoznaniu sprawy Krzysztofa K. uznał oskarżonego za winnego popełnienia obu zarzucanych mu przestępstw i za to wydał w stosunku do niego wyrok skazujący. Sąd jednak odstąpił od wymierzenia oskarżonemu kary i obciążył go kosztami postępowania.

Sąd podając krótkie motywy rozstrzygnięcia stwierdził, że wniosek o wydanie wobec Krzysztofa K. wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy w pełni zasługuje na uwzględnienie. „Okoliczności popełnienia przestępstw i wina oskarżonego w świetle zebranego materiału dowodowego nie budzą żadnych wątpliwości. Oskarżony zarówno w toku postępowania przygotowawczego, jak i w dniu dzisiejszym przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Stwierdził, że opis w akcie oskarżenia odpowiada przebiegowi tych zdarzeń. Należy też zauważyć, że oskarżony naprawił szkodę, jak również sprostował uprzednio złożone zeznania niepolegające na prawdzie w postępowaniu skarbowym. Tym samym zachodzą przesłanki  określone w art. 295 § 1 kk i 233 § 5 pkt 2 kk w brzmieniu obowiązującym do 1 lipca 2015 r. , które uzasadniają odstąpienie, jak w przypadku oskarżonego, od ukarania go, przy stwierdzeniu jego winy” – uzasadniał sąd.

Sąd wyjaśnił też, że dzisiaj wniosek został przez strony zmieniony w związku z tym, że przed dniem 1 lipca 2015 r. obowiązywała ustawa w innym brzmieniu. Przepisy tej ustawy były zdecydowanie względniejsze dla oskarżonego, jeżeli chodzi o treść zagrożenia ustawowego, środki i kary, które wówczas można było orzekać (nie przewidywały świadczenia pieniężnego na rzecz funduszu pomocy postpenitencjarnej – red.). Zatem ustawa ta jako względniejsza znajduje zastosowanie w tej sprawie.

Olgierd Dąbrowski–Żegalski

Komentarze [5]
~zenon / 2017-06-09 13:01
wszystkich do paki, zwrot pieniędzy, łachy nie zrobił. dobrze , że wsypał kolegów ale taki Pan nie powinien nigdzie znaleźć pracy, a co z innymi co przywłaszczyli forsę?
~uwm-ka / 2017-06-03 13:49
Wyprowadzono publiczne pieniądze, powinno się ujawnić listę osób, które to zrobiły. Nazwisko, kwota itd - mamy prawo wiedzieć, kto kradnie nasze publiczne pieniądze.
~Mor-mon / 2017-06-02 23:12
Przeczytajcie wszystkie artykuły o węgorzu ze zrozumieniem. Facet w tym projekcie był płotką, w dodatku od razu przyznał się do tego, że dwu tzw. dzieł nie wykonał. Zastanówcie się lepiej co dzieje się w sprawie całej reszty pseudoodkrywców. Kasy brak, a jedyny winny na ławie oskarżonych to niby pan K. A ta reszta, która zgarnęła po kilkaset tysięcy złotych - to co? Niby anioły niewinne. Żałosne, że można oszukiwać i być niewinnym.
~sder / 2017-06-01 12:19
niebędzie siedział?
~janek / 2017-06-01 12:19
Mam nadzieję, że nie był wykładowcą akademickim :) bo wtedy to byłaby zgroza
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl