Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Agnieszka Żegarska | 2017-05-23 16:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Uczniowie z wizytą w Sądzie Okręgowym w Olsztynie

Olsztyn24
Wizyta uczniów w olsztyńskim sądzie (fot. materiały pras. organizatorów)
Sąd Okręgowy w Olsztynie świętował dzisiaj (23.05) Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Z tej okazji w holu sądu została otwarta wystawa plakatów uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie. Młodzi ludzie, którzy odwiedzili gmach sądu, mogli też dowiedzieć się, na czym polega praca sędziego.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie prace zostały przygotowane w ramach projektu „Dzieciaki z Zatorza przedstawiają: Prawa Ludzi Dużych i Małych” zrealizowanego w wspólnie przez Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Olsztynie, Sąd Okręgowy w Olsztynie oraz SP nr 13. Uczniowie na przełomie kwietnia i maja pracowali nad plakatami, na których podali, uzasadnili i zilustrowali najważniejsze w ich odczuciu prawa człowieka.

- Inspiracją do tej wystawy był konkurs na esej o prawach człowieka pod tytułem „Trzy najważniejsze prawa człowieka – uzasadnij wybór”, pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, zorganizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i Fundacja Edukacji Prawnej Iustitia – mówi Barbara Kokoryn, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Wystawę obejrzała m.in. grupa 38 uczniów SP nr 13, wśród których byli również autorzy zaprezentowanych prac. Opiekę nad grupą objął sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Maciej Wasilewski, który podczas spotkania z młodzieżą w sali rozpraw przybliżył informacje na temat zawodu sędziego i działalności sądu.

Już na samym początku spotkania uczniowie dowiedzieli się, że odwiedzili szczególne miejsce, gdzie rozwiązuje się różnego rodzaju konflikty w oparciu o określone procedury.

- Sąd charakteryzuje się tym, że każdy ma prawo - powiem to językiem wojskowym - do ataku i obrony. Dzieje się to na specjalnych salach, gdzie sędzia wysłuchuje obu stron, waży ich racje – wyjaśniał sędzia Maciej Wasilewski.

W trakcie spotkania uczniowie nie byli jednak tylko biernymi słuchaczami. Sami także zadawali sędziemu wiele pytań, m.in.: Jak zostać sędzią?

Z wizytą w sądzie byli też dzisiaj uczniowie Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Waplewie.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl