Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-06-26 13:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Posłowie PO o ubiegłotygodniowych pracach Sejmu

Olsztyn24
Konferencja prasowa posłów: Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia | Więcej zdjęć »
Cotygodniowa konferencja prasowa posłów Platformy Obywatelskiej Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia poświęcona była przebiegowi i efektom ubiegłotygodniowych prac Sejmu. Omówione dzisiaj (26.06) przez posłów tematy to sytuacja na rynku pracy, referendum edukacyjne, zmiany zasad polityki rozwoju i nowelizacja ustawy o sporcie.

Jak poinformowali posłowie, jedną z ważniejszych spraw, którymi w ubiegłym tygodniu zajmował się sejm była informacja rządu na temat funkcjonowania rynku pracy i urzędów pracy. Podczas debaty poseł Cichoń zaprezentował wyniki prowadzonego od 1992 roku przez Główny Urząd Statystyczny Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Z badań tych wynika, że wśród zarejestrowanych bezrobotnych rośnie odsetek takich, którzy bezrobotni nie są, bo pracują na czarno lub w ogóle nie zamierzają podjąć pracy. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek takich osób wzrósł z 40 do 56%.

- To oznacza, że co drugi bezrobotny bezrobotnym tak naprawdę nie jest - skomentował Janusz Cichoń.
R E K L A M A
banner
Zdaniem posła, z badania wynika również, że Polacy zmieniają sposób poszukiwania pracy. Z badań wynika, że w Polsce jest 340 tys. osób, które nie pracują, ale są gotowe podjąć pracę i aktywnie tej pracy poszukują, jednak nie są zarejestrowane jako bezrobotne.

- Do niedawna to biura pracy były miejscem, do którego bezrobotni kierowali swoje kroki w nadziei, że tę pracę otrzymają - powiedział Janusz Cichoń. - Tak zachowywało się około 75% osób poszukujących pracy. Dzisiaj ten odsetek zdecydowanie spada, poniżej 70%, natomiast rośnie odsetek osób, które poszukują pracy za pośrednictwem rodziny i znajomych. To dowód na to, że rozwija się nam nepotyzm i korupcja na rynku pracy. Można powiedzieć żartobliwie, że zamiast rejestrować się w urzędach pracy, być może część bezrobotnych rejestruje się w PiS-ie, bo tam załatwienie pracy jest zdecydowanie prostsze, o czym świadczą przykłady Misiewiczów, Pisiewiczów, czy córek leśniczego. To wymaga głębszej refleksji, jeśli chodzi o funkcjonowanie urzędów pracy i rynku pracy w ogóle - dodał poseł.

Poseł Cichoń omówił jeszcze jedną z ważnych spraw, którymi zajmował się sejm w poprzednim tygodniu - zmiany w prawie o polityce spójności i dysponowaniu środkami europejskimi.

- Wśród zmian są takie, na które samorządowcy oczekiwali z niecierpliwością, ale jest też kilka takich, które nas niepokoją - powiedział poseł. - Zmiany te wskazują, że PiS nie ufa samorządom i ogranicza ich kompetencje. W nowelizacji ustawy o polityce spójności i zasadach jej prowadzenia potęguje się rolę wojewody jako organu, który ma mieć wpływ na te zasady, na podział i rozliczanie środków pomocowych. Brak zaufania do samorządów potwierdza również powołanie rzeczników programów europejskich, którzy powoływani byliby we wszystkich instytucjach zarządzających środkami europejskimi. Niepokój budzi też przeznaczenie środków pochodzących z tzw. instrumentów zwrotnych, które wracają do samorządów po ich wykorzystaniu. Dysponentem tych pieniędzy miałby być obecnie nie samorząd województwa a minister ds. rozwoju.

Poseł Anna Wasilewska omówiła dwie sprawy z porządku ostatnich obrad sejmu: rozpatrzenie wniosku o przeprowadzenie referendum edukacyjnego oraz nowelizację ustawy o sporcie w zakresie lustracji działaczy ogólnopolskich związków sportowych.

- Jeżeli ktoś myśli, że referendum w sprawie reformy edukacyjnej zostanie przeprowadzone, to jest w błędzie - powiedziała m.in. poseł Wasilewska. - Wniosek rodziców i ZNP w tej sprawie trafił do komisji sejmowej i tam zostanie „zamrożony” przez reprezentującego PiS przewodniczącego komisji.  

Pani poseł przytoczyła też posiadane informacje o osobowych skutkach reformy edukacyjnej na Warmii i Mazurach. Według tych danych na skutek reformy poszkodowanych będzie ponad 250 nauczycieli. Wypowiedzenie umowy o pracę otrzymało 86 nauczycieli, umów o pracę nie przedłużono z 47 nauczycielami, w niepełnym wymiarze godzin pracować będzie 132 nauczycieli. Ponadto grupa nauczycieli będzie musiała odejść na wcześniejsze emerytury: w Olsztynie jest to 33 nauczycieli, a w Elblągu 65.
 
W sprawie zasygnalizowanej na poprzedniej konferencji prasowej lustracji byłych sportowców i sędziów, poseł Wasilewska poinformowała, że ostatecznie PiS złagodziło nieco pierwotną wersję zmian w ustawie o sporcie. Stanęło na tym, że tylko osoby ubiegające się o stanowiska w zarządach ogólnokrajowych związków sportowych będą musiały składać oświadczenia lustracyjne. Współpraca z organami bezpieczeństwa PRL będzie przeszkodą w ubieganiu się o stanowiska w związkach sportowych.

Więcej o przebiegu konferencji w naszej wideorelacji z wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~Szanowny WYBORCA / 2017-06-26 22:40
Ilość głosów jaka stoi za Wasilewską to 7 660 !!! Za Cichoniem - 17 864. Ot, takie tłumy stoją za wyborem tej pary. Czyli reprezentują elektorat wielkości Ostródy. śmieszne poparcie to i posłowie się ośmieszają. Ale te nosy im rosną, Pinokio przy nich to przedszkolak.
~Krycha / 2017-06-26 15:27
A dlaczego posłowie PO nie mówią na którym miejscu jest nasze województwo jeśli chodzi o wydawanie środków unijnych z RPO? Wstyd. Województwo w ogonie kraju. A PSL i PO bawią się swoimi klockami. Posłowie PO zamiast pracować ogrzewają się światłem konferencji prasowej. Ale to nic nowego Wszak przez ostatnie lata PO i PSL pokazali jak można niszczyć instytucję jakim jest Państwo Polskie.
~Janek Pantera / 2017-06-26 14:21
Przedstawiciele Platfomy Obywatelskiej w Województwie Warmińsko-Mazurskim udają bardzo zatroskanych o obywateli. W dziedzinie pomocy społecznej (szczególnie jeśli chodzi o osoby bezdomne i inne wałęsające się) w Olsztynie, stolicy ogromnego i ważnego regionu, panuje totalne średniowiecze. Zwalczanie przez szereg lat, w czasie rządów Platformy Obywatelskiej, organizacji aktywnie działających na tej płaszczyźnie świadczy nie tylko o braku obywatelskiego myślenia, ale przede wszystkim o ignorancji w dziedzinie znajomości prawa.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa posłów Platformy Obywatelskiej [26.06.2017]

26-06-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl