Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-06-12 16:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Posłanka Wasilewska o RIO i abonamencie RTV

Olsztyn24
Anna Wasilewska - posłanka na Sejm
Uczestniczką cotygodniowej konferencji prasowej posłów Platformy Obywatelskiej z Warmii i Mazur była dzisiaj (12.06) tylko posłanka Anna Wasilewska. Informację o ubiegłotygodniowych pracach sejmu skoncentrowała na zmianie ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych i rozpoczęciu prac nad ustawą dotyczącą abonamentu radiowo-telewizyjnego.

- Na zmianę ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych baczną uwagę powinni zwrócić samorządowcy - powiedziała posłanka. - Po zmianach premier rządu będzie mógł w każdym czasie odwołać wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, a także rozwiązać sejmik, radę powiatu, miasta czy gminy, mimo że organy te pochodzą z wyborów powszechnych.

Zdaniem Anny Wasilewskiej taką możliwość daje premierowi rozszerzenie kompetencji Regionalnych Izb Obrachunkowych, które są częścią administracji państwowej i podlegają rządowi.
R E K L A M A
banner
- Do tej pory RIO kontrolowało budżety samorządów tylko pod względem prawnym - mówiła posłanka. - Teraz kryteria kontroli zostały rozszerzone o gospodarność, rzetelność i celowość. Te kryteria są bardzo nieprecyzyjne, więc wystarczy, że RIO uzna np. że budowa placu zabaw czy boiska była niecelowa i już zostaną spełnione przesłanki do odwołania rady gminy czy wójta, którzy pieniądze na taką inwestycję przeznaczyli.

Zdaniem posłanki, nowe kompetencje RIO dadzą PiS-owi narządzie do usuwania niewygodnych samorządowców, czego nie udało się osiągnąć przez wprowadzenie zasady dwukadencyjności w samorządach.

Drugą z kontrowersyjnych spraw, którą w ubiegłym tygodniu zajmował się sejm, było pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej abonamentu radiowo-telewizyjnego.

- Platforma Obywatelska już wcześniej złożyła projekt ustawy, która znosiła abonament, a koszty funkcjonowania radia i telewizji publicznej miały być pokrywane z budżetu państwa - powiedziała Anna Wasilewska. - Projekt tej ustawy został odrzucony głosami Prawa i Sprawiedliwości.

W tej chwili w sejmie jest procedowany projekt ustawy autorstwa PiS, który wprowadza opłatę 22,70 zł miesięcznie od jednego gospodarstwa domowego. Taki abonament płacić mają jednak tylko odbiorcy telewizji kablowej i satelitarnej. Nie będą płacić natomiast odbiorcy telewizji naziemnej.

- Opozycja nie godzi się na rozwiązanie proponowane przez PiS
- stwierdziła posłanka Wasilewska. - Nie może być tak, że pieniądze zbierane są od ludzi, żeby finansować tubę propagandową PiS. Większość mieszkańców nie ogląda tej telewizji.

Do prac w komisjach skierowany został równie projekt autorstwa PSL, który zakłada finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa.

Więcej o przebiegu konferencji w naszej wideorelacji.

F I L M Y
Komentarze [2]
~wielki szu / 2017-06-13 15:54
Wielki (o)SZU(st) spierniczył do Brukseli, koalicjant gumofilce coraz bardziej pogrążony aferami. A pani posłanka chyba coś wzięła. Bo jak ona przekonuje, że PO chce dobrze dla ludzi - to ja wracając pamięcią wstecz już się boje tej dobroci.
~Anna / 2017-06-12 16:58
A pani posłanka już zażyła te środki na poprawę pamięci? Bo jeśli tak to zalecam podwójną porcję.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa posłanki PO Anny Wasilewskiej

12-06-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl