Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2017-06-30 09:40:00 | Rozmiar tekstu: A A A

André Jolivet zaprezentował swoje prace w BWA

Olsztyn24
André Jolivet | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprosiła wczoraj (29.06) olsztynian na wernisaż wystawy „Ta część cienia, albo światło gaśnie / Cette part d’ombre ou la lumière s’épuise”. Wystawę prac malarskich André Joliveta otwarto w sali kameralnej galerii.  

André Jolivet jako artysta-malarz-edytor specjalizuje się w dziedzinie book art, w sztuce książki; jest autorem ponad 200 książek artystycznych, które pokazywał na wystawach we Francji oraz w całej Europie. Poza tym uprawia malarstwo na papierze i na płótnie, fotografuje, pisze wiersze.

Od wielu lat zajmuje się fascynującymi go relacjami między sztuką wizualną a twórczością literacką. Fascynacje te doprowadziły go do realizacji książek artystycznych, w których uprawia dialog pomiędzy tekstem a malarstwem, rysunkiem i fotografią. Często odnosi się do tematyki miejsca (geopoetyki miejsca). 
R E K L A M A
banner
Tematyka jego prac jest różnorodna: od spraw politycznych przez społeczne i obyczajowe po zjawiska z kultury popularnej oraz zagadnienia ochrony środowiska naturalnego. W malarstwie czystym jak i w ilustracjach stosuje poza tym uniwersalne symbole, jak np. znaki symbolizujące pojęcie nieskończoności.

Artysta, stosując wielkie formaty obrazów, osiąga zamierzony efekt „malarskiej tapety”. Do osiągniętego w ten sposób aspektu dekoracyjnego dochodzi powtarzalność motywów, co sprawia wrażenie wiecznego ruchu: spojrzenie widza kierowane jest świadomie przez artystę w świat ruchu i koloru. Kształty (abstrakcyjne czy symboliczne), linie, znaki geometryczne, pojawiają się na tych samych zasadach, co rozpoznawalne sylwetki ludzi, zwierząt, roślin. Tło przygotowane akrylem artysta uzupełnia tuszem. Na kolorowych kształtach pojawiają się powtarzalne, sugestywne, kładzione spontanicznie linie, które nazwać można pismem. Tak powstałe dzieła sprawiają wrażenia obrazów stworzonych podczas medytacji, jako wynik osobliwej i wewnętrznej pracy duchowej. Widziane formy i kształty łączą się ze sobą, tworząc palimpsest znaków i emocji. Są specyficzną dla tego artysty interpretacją świata widzialnego i mentalnego.

Wystawę można oglądać do 23 lipca.

******

André Jolivet – francuski artysta malarz ur. w 1964 roku w Pont-l’Abbé; mieszka i pracuje w Plougonven (Bretania). Otrzymał wiele stypendiów artystycznych w Bretanii i Francji oraz poza granicami kraju (Polska, Ukraina) na pobyty artystyczne oraz realizację wystaw indywidualnych. Dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, a także poza jej granicami. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i na świecie, autor licznych wystaw indywidualnych we Francji i Europie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy André Joliveta w BWA

29-06-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl