Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-07-15 19:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Harcerze świętowali pod Grunwaldem

Olsztyn24
Spotkanie Rady Przyjaciół Harcerstwa na Zlocie Grunwaldzkim | Więcej zdjęć »
Od poniedziałku (10.07) na Polach Grunwaldzkich trwa XLVI Ogólnopolski Zlot Grunwaldzki. Dzisiaj (15.07), w 607. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, druhny i druhowie z ZHP świętowali.

- Co roku spotykamy się na Polach Grunwaldzkich, żeby podsumować całoroczną pracę drużyn grunwaldzkich, które od października do maja realizują zadania związane ze zdobywaniem odznaki grunwaldzkiej, a tutaj - pod Grunwaldem - otrzymują z rąk naczelnika ZHP tytuły i odznaki Drużyny Grunwaldzkiej - tłumaczy hm. Dorota Jeżowska-Olszewska, komendant zlotu.

Członkowie Drużyn Grunwaldzkich zgłębiają historię Polski, kultywują postawy i wartości patriotyczne.

- Wartości, które niosło ze sobą średniowieczne rycerstwo - etos rycerza, człowieka dobrego, moralnego, to wartości aktualne do dzisiaj
- podkreśla hm. Jeżowska-Olszewska. - Dzisiaj jednak mamy do dyspozycji nowe narzędzia, które pozwalają nam te wartości pokazywać i propagować w sposób akceptowalny przez młode pokolenie. Korzystamy więc ze sprzętu audiowizualnego, z Internetu, ale z drugiej strony możemy zrobić sobie zbroję rycerską, pokazać się w strojach z tamtej epoki, pójść na wzgórze pomnikowe i zmieszać się z rycerstwem, które co roku licznie przyjeżdża na Dni Grunwaldu, ale także pokazać, że ten nasz harcerski mundur jest bardzo ważny i szanowany na Polach Grunwaldu.
R E K L A M A
banner
Na dzisiejsze święto do swojego obozu harcerze zaprosili członków Rady Przyjaciół Harcerstwa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej z jej przewodniczącą Małgorzatą Bogdanowicz-Bartnikowską i wiceprzewodniczącym, marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem na czele. W obozie pojawił się także wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. Goście mieli czas na rozmowy o ruchu harcerskim i Zlotach Grunwaldzkich, a także na odwiedzenie podobozu Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej. Potem wraz z uczestnikami zlotu przeszli do amfiteatru Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdzie arcybiskup senior Edmund Piszcz odprawił mszę świętą. Dodajmy, że arcybiskup jest instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza, a także jednym z wiceprzewodniczących Rady Przyjaciół Harcerstwa przy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.

Po mszy harcerze wzięli udział w Apelu Grunwaldzkim, o czym napiszemy w odrębnym materiale.

Dzisiejszy dzień uczestnicy Zlotu Grunwaldzkiego zakończyli pracowicie. Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku pomagali przy zabezpieczeniu inscenizacji bitwy pod Grunwaldem.

Jutro (16.07) harcerze rozjadą się do domów. Wielu z nich wróci na Pola Grunwaldzkie za rok.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
XLVI Ogólnopolski Zlot Grunwaldzki

15-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl