Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-07-26 10:50 | Rozmiar tekstu: A A A
50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Frombork 2017

Koncert mistrza improwizacji we Fromborku

Olsztyn24
W niedzielnym koncercie we fromborskiej katedrze wystąpił Wolfgang Seifen | Więcej zdjęć »
W połowie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Frombork 2017 słuchacze mieli okazję wysłuchać niepowtarzalnego koncertu. Niepowtarzalnego dlatego, że grane były improwizacje, ale także dlatego, że mistrz Wolfgang Seifen (Niemcy) zagrał na jednym z najwspanialszych instrumentów w Polsce, który znajduje się w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku.

Brzmienie fromborkich organów, połączone z wirtuozerią Wolfganga Seifena, z pewnością na długo zapadnie w pamięci słuchaczy. Profesor Wolfgang Seifen improwizował inspirowany motywami dzieł muzyki klasycznej. Jak zwykle chętnych do wysłuchania koncertu we fromborskiej katedrze nie brakowało, a  wśród miłośników muzyki organowej koncert będzie jeszcze długo budził emocje.

Słynne organy fromborskie posiadają prospekt barokowy - pozostałość z instrumentu zbudowanego w latach 1683-85 przez gdańskiego organmistrza Daniela Nitrowskiego. Dekorację malarską w 1685 roku wykonał Jerzy Piper z Lidzbarka Warmińskiego. Obecny stół gry pochodzi z czasów tuż przed II wojną światową, kiedy firma E. Kempera z Lubeki zbudowała nowy instrument wykorzystując istniejącą szafę.
R E K L A M A
banner
Stół gry jest nietypowo umiejscowiony na posadzce światynii i każdy może obserwować grę organisty, ale także obejrzeć szczegóły: sześć klawiatur (pięć manuałów i klawiaturę nożną), klawisze wykonane z drewna japońskiej róży, dębową obudowę kontuaru z wnętrzem wokół rejestrów i klawiatur z drewna amarantowego, ponad trzysta ręcznych i nożych przycisków. Organy składają się z instrumentu głównego (49 głosów plus dzwony) i organów chórowych (16 głosów). Doskonała akustyka katedry dostarcza niezwykłych przeżyć artystycznych podczas koncertów.

Czekają nas jeszcze trzy koncerty 50. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Frombork 2017: 30 lipca zagra Marek Stefański, 6 sierpnia Josef Still (Niemcy), 13 sierpnia Arkadiusz Popławski z towarzyszeniem Chóru Kameralnego „Ad Libitum” pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek. Pełny program koncertów jest dostępny na stronie: http://muzeum.frombork.pl/festiwal.php.

Koncerty odbywają się w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku. Początek o godz. 15:30.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl