Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. SO w Olsztynie | 2017-09-06 15:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Sprawa apelacyjna Czeczenów rozstrzygnięta

Olsztyn24
Sąd Okręgowy w Olsztynie
Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał dzisiaj (6.09) w mocy kary orzeczone w sprawie o przestępstwa związane z używaniem gróźb i przemocy w celu odzyskania długu. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 5 stycznia 2017 r. skazał czterech mężczyzn w sprawie m.in. o używanie gróźb i przemocy w celu odzyskania swoich wierzytelności (tj. o czyny z art. 191§2 kk). Sąd najsurowszą karę - 2 lat więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat tytułem próby oraz 32 tys. zł grzywny – wymierzył Piotrowi P. (ur. 1987 r.), na którym ciążyło najwięcej, bo aż sześć zarzutów. Na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 5 lat tytułem próby został skazany również Michał Sz. (ur. 1984 r.), tyle, że w jego przypadku wysokość grzywny została określona na 25 tys. zł.

Tym samym wyrokiem na karę 10 miesięcy w zawieszeniu na okres 3 lat tytułem próby i 5 tys. zł grzywny został skazany Aslambek S. (ur. 1984). Z kolei ostatni z oskarżonych - Aslan A. (ur. 1981 r.) - został skazany na karę 1 roku i 6 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lata tytułem próby oraz 5 tys. zł grzywny. Mężczyzna ten został uznany winnym zarówno zarzutu użycia przemocy i gróźb podczas odzyskiwania swojej wierzytelności, jak i kilku innych czynów polegających na tym, że w latach 2010 - 2014 podając się za Abulkhana K., obywatela Federacji Rosyjskiej, wyłudził kartę pobytu w Polsce.
R E K L A M A
banner
Tym sposobem Sąd Rejonowy w Olsztynie zakończył sprawę, w której akt oskarżenia liczył  19 zarzutów. W większości dotyczyły one właśnie przestępstw związanych ze stosowaniem gróźb i przemocy wobec dwóch osób w celu wymuszenia od nich zwrotu wierzytelności (tj. o czyn z art. 191§2 kk). Czyny te miały być popełnione w latach 2012 – 2014 na terenie Olsztyna oraz w jednej z miejscowości w powiecie olsztyńskim, przy czym oskarżeni mieli uczynić sobie z tego typu nielegalnych działań stałe źródło dochodu.

Obrońca dwóch oskarżonych – Aslambeka S. oraz Aslana A. - wniósł apelacje od wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie. Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 6 września 2017 r. zaskarżony wyrok zmienił tylko w taki sposób, że z opisu zarzucanego oskarżonym czynu (dot. stosowania gróźb i przemocy wobec pokrzywdzonego w celu wymuszenia zwrotu długu w łącznej kwocie około 200 tys. zł) wyeliminował sformułowanie „z popełnienia tego przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodu”. Sąd tym samym wyeliminował art. 65 §1 kk z przyjętych kwalifikacji czynu przypisanego oskarżonym, podstawy skazania i wymiaru kary. W pozostałej części zaskarżony wyrok został utrzymany w mocy.

Sąd podając ustne motywy wyroku zwrócił uwagę, że osoba pokrzywdzona przez obu oskarżonych w pewnym momencie nie spłacała zaciągniętych pożyczek. Obaj oskarżeni zaczęli więc podejmować wobec niej takie działania, jak groźby pobicia, czy groźby spowodowania szkody na rzecz najbliższych, co jest prawnie niedozwolone.

Wyrok jest prawomocny.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl