Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-09-06 19:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Stereoskop Holmesa kolejnym eksponatem miesiąca w Muzeum Nowoczesności

Olsztyn24
Prezentacja stereoskopu Holmesa w Tartaku Raphaelsohnów | Więcej zdjęć »
Ręczny stereoskop, skonstruowany w 1861 roku przez Amerykanina Olivera Wendella Holmesa, jest kolejnym „eksponatem miesiąca” prezentowanym w olsztyńskim Muzeum Nowoczesności - Tartaku Raphaelsonów. Zabytkowe już urządzenie służące do oglądania stereogramów w trójwymiarze zaprezentował jego właściciel - olsztyński fotograf Janusz Białas.

Stereoskop jest przyrządem optycznym, złożonym z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek, służącym do obserwacji stereogramów, tj. pary zdjęć tego samego obiektu wykonanych z dwóch różnych punktów widzenia, odpowiadających jego obrazom widzianym oddzielnie przez lewe i prawe oko.

Prezentowany w Tartaku Raphaelsohnów zabytkowy stereoskop był pierwszym prostym lekkim i tanim stereoskopem ręcznym, nadającym się do oglądania stereogramów na podłożu nieprzezroczystym - papierowym, naklejanych na tekturkach o wymiarach 89x179 milimetrów. Holmes - lekarz, poeta i powieściopisarz - nie opatentował swojej konstrukcji, wskutek czego nie przyniosła ona wynalazcy żadnych korzyści materialnych.
R E K L A M A
banner
Stereoskopy Holmesa uznane zostały wkrótce za powszechny standard i przetrwały niezmienione przez ponad pół wieku. W Ameryce i Europie sprzedawane były w setkach tysięcy egzemplarzy, stały się też w owej epoce nieodzownym elementem wyposażenia mieszczańskich salonów.

Prezentacji stereoskopu towarzyszyła wystawa trójwymiarowych fotografii autorstwa Janusza Białasa.

Więcej o wydarzeniu w naszej wideorelacji z Tartaku Raphaelsonów.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Andrzej / 2017-09-07 09:29
Kolejna bardzo fajna prezentacja w Muzeum Nowoczesności. Gratulacje.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prezentacja stereoskopu Holmesa w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie

06-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl