Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2017-09-12 12:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Dożynki Powiatowo-Gminne w sobotę w Dobrym Mieście

Olsztyn24
(zdjęcie ilustracyjne) | Więcej zdjęć »
Dożynki to jedna z najpiękniejszych tradycji, sięgająca czasów słowiańskich. Święto wieńczące porę żniw i wnoszące na piedestał rolników, dzięki którym możemy się cieszyć zdrową i smaczną żywnością. W powiecie olsztyńskim tegoroczne Święto Chleba - Dożynki Powiatowo-Gminne, odbędą się w sobotę (16.09) w Dobrym Mieście.

Dożynki rozpoczną się w samo południe uroczystą mszą świętą w Bazylice Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą barwnym korowodem prowadzonym przez Grupę Concordia Dobre Miasto na Stadion Miejski, gdzie o godz. 14:00 odbędzie się główna część uroczystości.

Zgodnie z tradycją ceremonia rozpocznie się przekazaniem chleba przez starostów dożynek włodarzom powiatu i gminy. Starosta olsztyński i burmistrz Dobrego Miasta podzielą się nim z uczestnikami uroczystości. Nie zabraknie wyróżnień dla rolników z terenu powiatu. Z kolei społeczności sołeckie uczestniczyć będą w konkursie na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także tradycyjny zestaw chleba ze smalcem i ogórkiem.
R E K L A M A
banner
W programie znalazło się wiele atrakcji, w tym pokaz łapania dysków przez psy uczestniczące w Ogólnopolskim Turnieju Psich Sztafet Niczuk Cup 2017, sztuki walki w zapasach i elementach samoobrony, czy konkurs na ujeżdżanie byka. Na ponad czterdziestu stoiskach będzie można otrzymać informacje rolnicze i zgłębić tematykę świata przyrody, a nawet poznać sposoby na domowe warzenie piwa. Piwowarzy z Olsztyna oraz Chłopi Bosi zapraszają na degustację własnych wyrobów w ramach Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Na tradycyjne przekąski – fafernuchy i nowolatki organizatorzy zapraszają na stoisko Powiatu Olsztyńskiego.

Na dożynkowej scenie wystąpią: skrzypaczka Magdalena Szymańska, zespół Anker, Serduszka, Lelija, Kolosoczok, Pasja, kapela z Piotraszewa. Gwiazdą wieczoru będzie TOP ONE. Po koncercie DJ Jasiek zaprasza wszystkich uczestników do wspólnej zabawy.

Na brak atrakcji nie będą narzekać też dzieci. Czekają na nie trampoliny, dmuchaniec, malowanie włosów i buzi, bańki mydlane, warsztaty balonowe, zorbing w basenie, kącik dla najmłodszych z kulkami, gry i zabawy.

Wszystkim atrakcjom towarzyszyć będą wystawy: fotografii Natalii Tejs – „Zapomniane miejsca” (Stodoła Kultury, ul. Górna 22), traktorów i maszyn rolniczych fabryki Ursus S.A. (parking przy Stodole Kultury), maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych wyprodukowanych w Dobrym Mieście przed II wojną światową przez Fabrikate der Marienhütte Guttstadt ze zbiorów Skansenu Maszyn Rolniczych w Naterkach (parking przy Stodole Kultury), książek rolniczych, a także zwiedzanie Skansenu Miejskiego z ekspozycjami tradycji dobromiejskiego rzemiosła i wystawy „Kobieta” (ul. Sowińskiego 11).

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl