Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MD | 2017-09-18 21:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Zespół Katedralny we Fromborku w Top-5 wśród zamków i pałaców

Olsztyn24
Zespół Katedralny we Fromborku z lotu ptaka
Narodowy Portal Turystyczny ogłosił dzisiaj (18.09) wyniki przeprowadzonej w dniach 1-15 września ogólnopolskiej sondy internetowej. Zespół Katedralny we Fromborku znalazł się w „Top 5 - zamki i pałace” Polskiej Organizacji Turystycznej plasując się ostatecznie na 3 pozycji.

W ostatnich dniach trudno było oddać głos, bo zainteresowanie sondą było ogromne. Do zabawy, która trwała od maja 2017, Regionalne Organizacje Turystyczne zgłosiły w sumie 80 obiektów. Najpierw wybierano zwycięzców w regionach i tutaj Zespół Katedralny we Fromborku okazał się zdecydowanym liderem zdobywając prawie połowę wszystkich głosów.

Internetowe sondy trudno uznać za potwierdzenie ważności i wartości zabytku, ale z pewnością pokazują one zaangażowanie społeczności, a tego nie brakowało. Ponadto była to dobra okazja by przypomnieć również mieszkańcom województwa jak wspaniały zabytek mają w pobliżu.
R E K L A M A
banner
Przypomnijmy, że Zespół Katedralny we Fromborku, którego budowę rozpoczęto w 1329 roku, został uznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 23 lata temu za jeden z najważniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. O objęciu szczególną ochroną jako pomnik historii zdecydowały wartości historyczne, przestrzenne, architektoniczne oraz niematerialne i związek z osobą Mikołaja Kopernika, który największą część swojego życia spędził właśnie we Fromborku.

Zespół Katedralny stanowi jedną z największych i najpiękniejszych w północno-wschodniej Europie budowli sakralnych, która posiada tak rozwinięte cechy obronne. Obecnie mieści dwie placówki muzealne: Muzeum  Mikołaja Kopernika i Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny. Do zwiedzania w obrębie warowni są udostępnione: wnętrze katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła, pałac Ferbera oraz wieża Radziejowskiego, z której roztacza się wspaniały widok na całą okolicę.

Kopernik określał Frombork jako „kraniec świata”, ale za jego sprawą stał się on jednym z ważniejszych dla nauki miejsc. Jest także od XIII wieku siedzibą Warmińskiej Kapituły Katedralnej, a znajdująca się tu katedra jest nazywana „Matką Kościołów Archidiecezji Warmińskiej”.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl