Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2017-09-20 21:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Zbliża się 675. rocznica konsekracji katedry we Fromborku

Olsztyn24
Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku | Więcej zdjęć »
W poniedziałek (25.09) przypada 675. rocznica poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej we Fromborku. Obchody przenoszone są na ostatnią niedzielę września (24.09) i wówczas w katedrze fromborskiej spotykają się kanonicy Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

Kapitułę warmińską utworzył w 1260 r. pierwszy biskup warmiński Anzelm. Pierwotnie kapituła była ulokowana w Braniewie przy kościele św. Andrzeja, który był kościołem katedralnym. Jednak po zniszczeniu świątyni podczas powstania Prusów kapituła w 1278 r. przeniosła się do Fromborka. Jej patronem pozostał św. Andrzej Apostoł, a nowa katedra otrzymała jako patronkę także Najświętszą Maryję Pannę - warownia zwana była „Grodem Naszej Pani”.

Biskup warmiński Anzelm, zgodnie z aktem erekcyjnym diecezji warmińskiej w 1277 roku, nadał kapitule trzecią część swojego dominium. Kolejni biskupi: Henryk Fleming powołał komornictwa fromborskie i melzackie (pieniężnieńskie), a Herman z Pragi - olsztyńskie. Tak ukształtowana została domena władzy świeckiej kapituły. Kanonicy mieli obowiązek organizowania i nadzorowania liturgii w katedrze fromborskiej, ale także zagospodarowywali przyznany im teren. Właściwie każdy biskup uzgadniał też z kapitułą ważniejsze decyzje o charakterze gospodarczym i prawnym.
R E K L A M A
banner
Kapituła nazywana była w czasach Kopernika „kolegium wielu uczonych i pobożnych mężów”, bo każdy z ubiegających się o kanonię warmińską musiał wykazać się przynajmniej trzyletnimi studiami. Często naukę kanoników finansowała właśnie kapituła, czego przykładem jest najbardziej znany z kanoników warmińskich - Mikołaj Kopernik. Również dziś kanonicy warmińscy to osoby wykształcone, posiadające tytuły naukowe doktora lub profesora.

W niedzielę, 24 września, będzie miała również miejsce instalacja nowego kanonika, czyli wprowadzenie do kapituły. Kanonikat honorowy obejmie ks. dr Tomasz Pocałujko, który złoży wyznanie wiary oraz zajmie tradycyjnie swoje miejsce - stallach w prezbiterium katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku. Tego dnia o godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. z udziałem Warmińskiej Kapituły Katedralnej – Odpust Kanonicki.

Kapituła liczy obecnie 11 kanoników gremialnych i 12 kanoników honorowych. Ma też 6 kanoników zasłużonych. Prepozytem jest ks. prał. dr Andrzej Lesiński z Olsztyna.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl