Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2017-09-26 17:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza w niedzielę na koncert rodzinny

Olsztyn24
Maciej Sternicki (fot. archiwum artysty) | Więcej zdjęć »
Filharmonia Warmińsko-Mazurska w niedzielę (1.10) o godz. 11.00 zaprasza na pierwszy w nowym 72. sezonie artystycznym Koncert rodzinny pt. „Organowy elementarz”.

„Organy są największym z instrumentów muzycznych o najbardziej skomplikowanej budowie, posiadającym najrozleglejszą skalę dźwięków, najróżnorodniejszych w swej barwie. Stosunek jakiegokolwiek innego instrumentu do organów jest taki, jak jednej marchewki do całego ogrodu warzywnego.” Takiego obrazowego porównania użył w rozdziale poświęconym organom pt. Instrument nad instrumentami Jerzy Waldorff w książce „Sekrety Polihymnii.” Czy organy słusznie zasłużyły na takie warzywne porównanie? Co to jest szafa organowa i jakie skrywa tajemnice? Czy piszczałki piszczą i czy jest ich tyle ile liter w alfabecie? Czy wypada grać na organach nogami? Czy organy idą z duchem czasu? Na te pytania jak i również pytania publiczności odpowiedzą podczas Koncertu rodzinnego dwaj znakomici organiści: Jarosław Ciecierski i Maciej Sternicki. Oczywiście zaprezentują również słuchaczom kompozycje napisane specjalnie na organy jak i takie, które znamy z wykonań na innych instrumentach. A wszystko będzie się działo w dniu 1 października, w którym (od 1975 r.) świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzyki – w tym roku koncertem z organami w roli głównej.

Jarosław Krzysztof Ciecierski jest absolwentem PSM I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie w kl. organów Wiktora Włudyki (dyplom z wyróżnieniem) i warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina – kl. organów prof.: Feliksa Rączkowskiego i Andrzeja Chorosińskiego; tam też odbył studia na Wydziale Reżyserii Dźwięku.
R E K L A M A
banner
Wiedzę i umiejętności pogłębiał na kursach mistrzowskiej interpretacji (m.in. u takich profesorów, jak Guy Bovet, Istvan Ella, Daniel Roth, Hans i Martin Haselböck, Michel Chapuis, Andre Stricker, Pierze Segond, Gaston Litaize, Piet Kee, Bernard Winsemius, Harald Vogel, Herbert Wulff, Ludger Lohmann, Lorenzo Ghielmi, Olivier Latry, Joachim Grubich, Józef Serafin), zaś u Mariana Sawy, Juliana Gembalskiego i Josa van der Kooy’a doskonalił sztukę improwizacji organowej.

Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Organów (Rzeszów, 1980), uczestniczył w kilku międzynarodowych konkursach, a w r. 1990 został finalistą Concours Suisse w Romainmôtier, dedykowanego wyłącznie muzyce Jehana Alaina.

Występuje regularnie w Polsce i wielu krajach Europy jako solista i kameralista, a także realizując partie basso continuo. Z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wykonywał koncerty Haendla, C.Ph.Em. Bacha, Haydna, Surzyńskiego, Poulenca oraz Requiem Duruflé), Ma w dorobku liczne kompozycje, opracowania muzyczne, publikacje i nagrania radiowe. W roku 2013 skomponował 31 etiud fortepianowych inspirowanych krasnalami wrocławskimi, co zaowocowało kilkoma prezentacjami multimedialnymi oraz układami choreograficznymi z dziećmi (m.in. Wrocław, MDK Krzyki oraz Klub Muzyki i Literatury; Olsztyn – Miejski Ośrodek Kultury).

Jest dyplomowanym pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie, gdzie prowadzi zajęcia z organów, improwizacji organowej, fortepianu, harmonii i kameralistyki, zwłaszcza z muzyką dawną. W roku 2007 został mianowany ekspertem MEN.

Był związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Olsztyńską Szkołą Wyższą im. Józefa Rusieckiego, Policealnym Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka, a także ze Studium dla Organistów. W wielu ośrodkach wykładał i prowadził warsztaty związane z improwizacją organową czy muzyką sakralną.

Jako organista współpracuje z wieloma kościołami przy oprawie uroczystych liturgii bądź okolicznościowych koncertów – np. w styczniu 2016 z połączonymi chórami zainaugurował w Katedrze Olsztyńskiej Rok Feliksa Nowowiejskiego.

Od roku 1997 działa w Zarządzie Koła Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Olsztynie, a od 1999 prowadzi artystycznie Olsztyńskie Koncerty Organowe, jeden z najważniejszych klasycznych festiwali w regionie. Współorganizuje też doroczne koncerty monograficzne pod patronatem SPAM (od 1998), Saloniki muzyczne wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury (ich liczba doszła już do 80) czy Spotkania na Szczycie w swojej szkole muzycznej, obejmujące szeroko rozumianą tematykę organistowską.

Wśród wyróżnień J. Ciecierskiego są: Nagroda Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury (2004), odznaczenie MKiS „Zasłużony Działacz Kultury” (2005), Złota Odznaka SPAM (2007), Nagroda Marszałka Województwa w dziedzinie kultury (2009, na 25-lecie pracy art.), Srebrny Krzyż Zasługi (2012), odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012) oraz medal „Za zasługi dla Muzyki” (2016).

Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 lub poprzez stronę  www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl
Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl