Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-10-10 21:14 | Rozmiar tekstu: A A A
Eksponat miesiąca w Tartaku Raphaelsohnów

O historii olsztyńskich studni w Tartaku Raphaelsohnów

Olsztyn24
Rafał Bętkowski prezentuje granitowe podstawy dawnej pompy | Więcej zdjęć »
Odnalezione latem 2017 roku przy przebudowie ulicy Pieniężnego w Olsztynie elementy XIX-wiecznej pompy, wyeksponowano dzisiaj (10.10) w Muzeum Nowoczesności - Tartaku Raphaelsohnów w Olsztynie. Granitowe podstawy dawnej, drewnianej pompy, docelowo będą częścią muzealnej ekspozycji, a dzisiaj zostały zaprezentowane w ramach cyklu „Eksponat Miesiąca”. Przy okazji uczestnicy prezentacji mogli wysłuchać opowieści Rafała Bętkowskiego z olsztyńskiego MOK o historii olsztyńskich studni i zdrojów.

Latem tego roku robotnicy pracujący przy przebudowie ulicy Pieniężnego, przy zbiegu tej ulicy z Pl. Jedności Słowiańskiej, natknęli się na podziemny obiekt. Znalezisko okazało się nieczynną studnią, ocembrowaną czerwoną cegłą, jakich w ostatnich latach w Olsztynie znaleziono sporo. Wiele lat temu studnia została przykryta granitowymi podstawami dawnej pompy i przysypana. Te granitowe podstawy zostały dostarczone przez drogowców do Tartaku Raphaelsohnów i złożone przy obiekcie, dając początek ekspozycji dawnych zabytków techniki na wolnym powietrzu.

Jak zapewnia Rafał Bętkowski, kamienna podstawa zdroju z Pl. Jedności Słowiańskiej jest zabytkiem wyjątkowym. Podobnych elementów urządzeń zaopatrujących miasto w wodę nie udało się jak dotąd odnaleźć i udostępnić szerszej publiczności. Podstawa przypomina historię olsztyńskich studni, dzięki którym przez wieki mieszkańcy miasta zaopatrywali się w wodę. Rzadko możemy je zobaczyć, bo po odkryciu i sporządzeniu dokumentacji, najczęściej są one ponownie zaślepiane i ukrywane pod ziemią. Tylko w jednym przypadku, po odnalezieniu studni na Targu Rybnym, zaznaczono jej położenie. Po studni przy ul. Pieniężnego najprawdopodobniej ślad w terenie również nie pozostanie.
R E K L A M A
banner
Więcej o historii olsztyńskich studni można dowiedzieć się z naszej wideorelacji z wydarzenia w Tartaku Raphaelsohnów.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prelekcja Rafała Bętkowskiego o historii olsztyńskich studni

10-10-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl