Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-10-23 16:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Zbliża się 15. kwesta na ratowanie olsztyńskich cmentarzy

Olsztyn24
Konferencja prasowa ws. kwesty na olsztyńskich cmentarzach | Więcej zdjęć »
Nieco ponad tydzień został do dnia Wszystkich Świętych. Jak co roku, w tym dniu na cmentarzu komunalnym w Dywitach i cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytków na olsztyńskich cmentarzach. Do udziału w kweście zachęcali dzisiaj (23.10) prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, członkini Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach prof. Anna Naruszewicz-Duchlińska oraz dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Kot.

- Tradycyjnie już spotykamy się o tej porze, żeby zachęcić zarówno wolontariuszy, jak i mieszkańców miasta do aktywności związanej z odrestaurowywaniem zabytków, które są na naszych cmentarzach - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta. - Mamy w tym zakresie spore osiągnięcia, bo przecież akcja, którą prowadzimy wspólnie ze Społecznym Komitetem Ratowania Cmentarzy na Warmii i Mazurach jest prowadzona od roku 2003.

Prezydent przypomniał, że podczas 14. dotychczasowych kwest zebrano prawie 270 tys. złotych. Te pieniądze pozwoliły przeprowadzić prace konserwatorsko-remontowe na trzech zabytkowych nekropoliach Olsztyna:

» na cmentarzu św. Jakuba odrestaurowano 51 nagrodbków, 3 krzyże i 8 kutych ogrodzeń kwater grobowych,
R E K L A M A
banner
» na cmentarzu św. Józefa odrestaurowano 6 nagrobków, 3 ogrodzenia kwater grobowych wraz z nagrobkami i pomnikami wewnątrz tych ogrodzeń, a także 2 krzyże, jak również przeprowadzono remont kaplicy cmentarnej,

» na cmentarzu św. Jana Nepomucena w Dajtkach odrestaurowano 83 nagrobki i przeprowadzono remont dachu kaplicy cmentarnej.

Akcję ratowania zabytków na olsztyńskich cmentarzach w latach 2006-2017 zasiliła także kwota 427 tys. złotych z budżetu miasta. Pieniądze te przeznaczono na:

» odnowienie 135 nagrobków i obramowań grobów, 9 krzyży, 20 kutych ogrodzeń grobowych na cmentarzu św. Jakuba,
» odnowienie 30 nagrobków i obramowań grobów, 11 kutych krzyży, 8 ogrodzeń kwater grobowych wraz z nagrobkami i pomnikami wewnątrz nich na cmentarzu św. Józefa.

- Zapraszamy serdecznie do udziału w kweście - powiedziała prof. Naruszewicz-Duchlińska. - To jest taki most pomiędzy przeszłością a przyszłością. Dbamy o tych naszych nieznanych bliskich, bo to są osoby, które żyły przed nami. Robimy to z myślą o tych osobach, które będą tutaj żyły po tym, żeby pokazać jak ważne i wartościowe jest dziedzictwo Warmii i Mazur.

Dyrektor Zbigniew Kot przypomniał, że zgłoszenia do udziału w kweście w charakterze wolontariuszy przyjmowane są przez Wydział Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta (ul. Knosały 3/5, bud. A) pod numerami telefonów: 89 522 28 21 lub 89 535 32 10 wew. 27 lub e-mailowo: ngo@olsztyn.eu

- Wcale nie trzeba być znaną osobą, żeby być wolontariuszem -
powiedział dyrektor Kot. - Każdy może się zgłosić. Żeby obsadzić wszystkie miejsca kwestowania na cmentarzach przy ulicy Poprzecznej i w Dywitach potrzebujemy około 60 wolontariuszy. W tej chwili mamy około 10 zgłoszeń, ale takie zgłoszenia będziemy przyjmować do ostatniej chwili.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. kwesty 2017 na olsztyńskich cmentarzach

23-10-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl