Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2017-10-28 22:34 | Rozmiar tekstu: A A A
Spotkanie z żołnierzem AK

Bo ważna jest pamięć!

Olsztyn24
Spotkanie z żołnierzami AK w Krakowie | Więcej zdjęć »
W piątek (27.10) uczniowie dwóch olsztyńskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącego wraz ze swoimi opiekunami spotkali się z żołnierzem Armii Krajowej. Do tego cudownego spotkania doszło w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Mieliśmy zaszczyt wysłuchać opowieści Tadeusza Bieńkowicza pseudonim „Rączy”, rocznik 1923, odznaczonego Orderem Virtuti Militari, najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym nadawanym za wybitne zasługi bojowe.

W czasie II wojny światowej Tadeusz Bieńkowicz jako żołnierz AK uczestniczył w akcjach dywersyjnych, organizował zasadzki, odbijał więźniów, organizował konspiracyjną działalność i schronienie dla kolegów z oddziału emigrujących z ziemi nowogródzkiej. Aresztowany w 1950 r. i poddawany przez siedem miesięcy torturom nie załamał się, mimo to został skazany na dożywocie (prokurator żądał kary śmierci). Wyszedł z więzienia w roku 1956.

Tadeusz Bieńkowicz jest współzałożycielem Związku Więźniów Okresu Stalinowskiego, pełni funkcje: prezesa ZG Polskiego Związku Więźniów Komunizmu w Krakowie, sekretarza Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji Muzeum Historii AK, prezesa oddziału Nowa Huta w Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej, jest członkiem: Rady Honorowej Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻAK w Warszawie, Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Stowarzyszenia Ziemi Lidzkiej w Lidzie (Nowogródczyzna).
R E K L A M A
banner
W spotkaniu uczestniczył Włodzimierz Wowa Brodecki, syn kawalerzysty w Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii i żołnierza 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, a w 1945 I Samodzielnej Brygady Kawalerii, podtrzymujący polskie tradycje kawalerzystów. Zasłynął z organizacji trzech wypraw z Krakowa na Monte Cassino.

Spotkanie było wzruszające i pełne emocji. Mieliśmy zaszczyt choć przez chwilę poobcować z wielką historią.

Joanna Mieszczyńska

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl