Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-11-12 21:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Twarze i maski więźniarek oczami człowieka kultury

Olsztyn24
Czytanie performatywne odbyło się w Olsztyńskim Teatrze Lalek | Więcej zdjęć »
W Olsztyńskim Teatrze Lalek odbyło się dzisiaj (12.11) czytanie performatywne w ramach projektu „Twarze i Maski”. Autentyczne historie kobiet osadzonych zaprezentowały aktorki OTL. Historie te zebrała Anna Nowak - autorka projektu, przeprowadzając warsztaty tworzenia masek w więzieniu dla kobiet.

Głównym celem projektu powołanego do życia przez Annę Nowak było podjęcie dialogu na temat stereotypów myślenia o osobach osadzonych. Wykorzystano w nim metaforę maski.

Punktem wyjścia były warsztaty arteterapeutyczne skierowane do kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Ostatecznie 13 więźniarek podczas zajęć przeprowadzonych na przełomie września i października tego roku stworzyło maski postaci, które je fascynują, stanowią wsparcie lub odzwierciedlają lęki i opowiedziało swoje historie poprzez pryzmat wykreowanej postaci. Tak powstały opowieści stanowiące odpowiedzi na pytania: „Czym jest dla mnie maska?”, „Czy wykreowana postać jest mi bliska, czy obca?”, „Co mnie łączy/dzieli z moją maską?”.
R E K L A M A
banner
Warsztaty zostały udokumentowane fotograficznie przez Sandrę Rabczewską. Wykonała ona również autorkom masek i ich dziełom fotografie, które zostały zaprezentowane na wystawie towarzyszącej dzisiejszemu wydarzeniu (można ją oglądać w holu teatru).

Zabrane przez Annę Nowak historie osadzonych na potrzeby spektaklu udramatyzowała Katarzyna Matwiejczuk z OTL. Bohaterkami dramatu zostało 6 postaci: Pantera, Jenny, Vea, Czerwona/Czarna, Szamanka oraz Pola Negri. Każdą z nich widzowie poznali poprzez ich wewnętrzny dialog z sobą, dzięki któremu sukcesywnie odkrywają to, co kryją za maską.

W ramach projektu odbyły się również (w minionym tygodniu) warsztaty twórcze dla młodzieży w Spichlerzu Miejskiego Ośrodka Kultury będące wprowadzeniem i przygotowaniem do udziału w czytaniu. W nadchodzącym tygodniu autorka przeprowadzi natomiast warsztaty dla nauczycieli na temat wykorzystania maski w pracy pedagogicznej.

Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współracy z Zakładem Karnym nr 1 w Grudziądzu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie oraz Olsztyńskim Teatrem Lalek.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Czytanie performatywne „Twarze i Maski”

13-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl