Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-11-07 20:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Rury wodociągowe eksponatem miesiąca w Tartaku Raphaelsohnów

Olsztyn24
Prezentacja eksponatu miesiąca w Tartaku Raphaelsohnów | Więcej zdjęć »
W Muzeum Nowoczesności MOK zaprezentowano dzisiaj (7.10) kolejne zabytki związane z olsztyńską techniką. Wieczorne spotkanie w Tartaku Raphaelsohnów poświęcone było elementom systemu wodociągowego uruchomionego w Olsztynie pod koniec XIX wieku.

Gościem specjalnym spotkania był Maciej Nowak, kierownik działu sieci wodociągowej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie. To dzięki niemu do Muzeum Nowoczesności trafiły m.in. przekrój ponad 100-letniego magistralnego przewodu wodociągowego oraz co najmniej 70-letni typowy element połączenia rur wodociągowych. I to te dwa przedmioty wystąpiły dzisiaj w roli eksponatu miesiąca.

Fragment rury wodociągowej o średnicy 300 mm, wykonanej z żeliwa szarego, został odcięty od magistrali wodociągowej przebiegającej pod Wysoką Bramą. Magistrala ta tłoczyła wodę z jej ujęcia i stacji uzdatniania przy obecnej ul. Jeziornej trasą wyznaczoną przez dzisiejsze ulice: Bałtycka, Grunwaldzka, Prosta, Staromiejska, 11 Listopada, Piłsudskiego do wieży ciśnień przy ul. Żołnierskiej. Na odcinku przebiegającym ulicami: Grunwaldzka, Prosta i Staromiejska rura ta nie została do dziś przebudowana i stanowi element czynnego systemu zaopatrzenia miasta w wodę.
R E K L A M A
banner
Drugi z elementów składających się na zabytek miesiąca to typowy element połączenia kielichowego rur z żeliwa o średnicy 125 mm,  pochodzący sprzed 1945 roku. Łączenie i uszczelnianie rur wykonywane było za pomocą ubijania w kielichu sznura łojowego, następnie zalewane płynnym ołowiem. Taki sposób połączeń rur wodociągowych stosowano ponad 100 lat, do roku 1995.

Prezentacja zabytku miesiąca w wykonaniu Macieja Nowaka, wspieranego przez Rafała Bętkowskiego z Muzeum Nowoczesności, tak zajęła uczestników spotkania, że zabrakło czasu na prezentację ogólnej historii olsztyńskich wodociągów. Ten brak wiedzy z łatwością można było jednak uzupełnić, zapoznając się z najnowszym Biuletynem Muzeum Nowoczesności, wydanym właśnie z okazji dzisiejszej prezentacji zabytku miesiąca. W biuletyne można m.in. znaleźć informację, że nowoczesne wodociągi w Olsztynie uruchomiono w 1899 roku. Autorem projektu wodociągów w Olsztynie był inż. Oskar Smereker z Mannheim. Inwestycja kosztowała milion marek.

Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do dostępnego w Tartaku Raphaelsohnów Biuletynu Muzeum Nowoczesności oraz naszej wideorelacji z dzisiejszej prezentacji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Prezentacja eksponatu miesiąca w Tartaku Raphaelsohnów [7.11.2017]

»

07-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl