Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-11-27 15:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Maksym Dondalski poprowadzi orkiestrę symfoniczną olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Dyryguje Maksym Dondalski (fot. A. Korczin)
Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w piątek (1.12) poprowadzi Maksym Dondalski - olsztynianin, absolwent PSM w Olsztynie w klasie skrzypiec. W latach 2008–2013 był studentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończył z wyróżnieniem. W roku 2015 r. na tej samej uczelni odbył studia dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Zygmunta Rycherta i prof. Piotra Sułkowskiego. Od najmłodszych lat był laureatem wielu konkursów skrzypcowych. Do jego największych osiągnięć (2004 r.) należą m.in.: IV nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu, I miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy, I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Paganini 2004” we Wrocławiu.

Maksym Dondalski jako solista występował m.in. z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej, z orkiestrą Filharmonii Opolskiej, z Sinfonią Baltica w Słupsku, z Filharmonią Gorzowską. Koncertował we Francji oraz Rosji. W grudniu 2007 roku wystąpił z recitalem skrzypcowym w Berlinie, a w maju 2008 r. – na Festiwalu im. F. Nowowiejskiego w Barczewie. W grudniu 2015 r. po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonieorchester Berlin pod batutą Scotta Lawtona. W grudniu 2016 r. trzykrotnie wystąpił jako solista w Filharmonii Berlińskiej. W latach 2013-2016 był liderem I skrzypiec, koncertmistrzem Filharmonii Gorzowskiej. W październiku 2015 r. został asystentem na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Od grudnia 2016 r. rozpoczął współpracę z orkiestrą „Sinvonia Varsovia”.

Solistami piątkowego koncertu będzie dwoje młodych skrzypków, którzy będąc już laureatami wielu konkursów muzycznych, śmiało  zaczeli podążać drogą artystyczną Maksyma Dondalskiego. Marta Gębska jest laureatką pierwszej nagrody, a Wiktor Dziedzic drugiej na VII Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. Prof. Mirosława Ławrynowicza – Płock 2017. Oboje skrzypkowie otrzymali również nagrodę pozaregulaminową Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, której realizacją jest ich piątkowy występ w Olsztynie. Od 2014 roku Marta Gębska i Wiktor Dziedzic są stypendystami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Oboje są również laureatami Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2015.
R E K L A M A
banner
W koncercie w dniu 1 grudnia 2017 r., o godz.19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej usłyszymy: Uwerturę koncertową „Bajka” – Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego – Fantazję koncertową na tematy z opery „Faust” Ch. Gounoda op. 20 na skrzypce i orkiestrę, oraz trzy kompozycje Piotra Czajkowskiego – Medytacje op. 42 i Walc-Scherzo op. 34 na skrzypce i orkiestrę oraz Uwerturę - fantazja b-moll „Romeo i Julia”

Uwaga! - o godz.18.00 zapraszamy Państwa na spotkanie pt. „Kameralnie o koncercie”, które poprowadzi krytyk muzyczny Piotr Matwiejczuk. Odbędzie się ono w sali kameralnej na II p. - wstęp wolny.

******

Bilety na koncert w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie od pon.- pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową filharmonii bilety@filharmonia.olsztyn.pl
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl