Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Tadeusz Szeremeta | 2017-12-04 23:07 | Rozmiar tekstu: A A A

Śniadanie z Marszałkiem

Olsztyn24
Śniadanie z Marszałkiem | Więcej zdjęć »
W Szkole Podstawowej w Rusi, w wigilię 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, odbyła się wyjątkowa lekcja historii. Uczniowie zasiedli do suto zastawionych smakołykami stołów i popijając herbatę z kardamonem poznawali Józefa Piłsudskiego od mniej oficjalnej strony.

Na 45 minut uczniowie przenieśli się na śniadanie do dworku marszałka w Sulejówku. Dowiedzieli się jak spędzał wolny czas, jak świętował swoje imieniny, jakie ulubione potrawy jadał. Obecny na śniadaniu prezes Związku Piłsudczyków RP z Olsztyna, Waldemar Ziarek, opowiedział o przyczynach wyjątkowego traktowania Marszałka przez społeczeństwo II RP. Szczególnie obchodzono jego imieniny, które z czasem stały się manifestacjami politycznymi. Dla przykładu – w 1925 roku na listę życzeń wpisało się w ciągu 6 godzin 1646 gości. Dzień imienin marszałka był dla żołnierzy dniem oficjalnie wolnym od zajęć, odbywały się wówczas msze święte i akademie rocznicowe ku jego czci. Poeci pisali o nim żarliwe wiersze. Twórczość jednego z nich, Jana Brzechwy, przedstawił mjr Stanisław Brodacki recytując wiersze o Gąsce i Kurce.

Każdy z uczestników „śniadania” otrzymał czekoladowy piernik, do którego dołączona została krótka informacja o zwyczajach Piłsudskiego. Podsumowujący spotkanie quiz wiedzy na temat Józefa Piłsudskiego potwierdził starą pedagogiczną prawdę, znaną od starożytności, że najlepsze efekty nauczania zyskuje się w sposób nieszablonowy, wykorzystując naturalną drzemiącą w dzieciach skłonność do zabawy.
R E K L A M A
banner
Spotkanie zorganizowała Patrycja Koronowska przy wsparciu Marka Kotlińskiego, dyrektora szkoły.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl