Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2017-07-05 12:50 | Rozmiar tekstu: A A A

101. rocznica bitwy, która utorowała drogę ku Niepodległej

Olsztyn24
Podczas bitwy Józef Piłsudski dowodził I Brygadą Legionów Polskich
W najbliższy czwartek (6.07) o godz. 12 w Janowie koło Nidzicy odbędą się uroczystości upamiętniające 101. rocznicę bitwy pod Kostiuchnówką. Bitwa, która trwała od 4 do 6 lipca 1916 roku, była największą i najkrwawszą polską bitwą pierwszej wojny światowej, stanowiła preludium do odzyskania niepodległości Polski, ukazując światu wartość polskiego żołnierza.

Tuż po zakończeniu bitwy pod Kostiuchnówką płk Kazimierz Sosnkowski, szef sztabu komendanta Piłsudskiego, w specjalnym memoriale do dowództwa austriackiego zaproponował stworzenie z Legionów samodzielnej jednostki bojowej, niezależnej od armii austriackiej, która miała tworzyć kadry przyszłego Wojska Polskiego. Wystosowanie memoriału było istotnym elementem gry rozpoczętej przez Piłsudskiego, mającej na cele wymuszenie na państwach centralnych ustępstw w sprawie polskiej.

W kilka miesięcy później, aktem 5 listopada, państwa centralne proklamowały powstanie Królestwa Polskiego z własną, niezależną armią, co dla sprawy polskiej miało kolosalne znaczenie, a dwa lata później przyniosło Polsce niepodległość.
R E K L A M A
banner
Uroczystości w Janowie rozpoczną się o godz. 12:00 w Izbie Pamięci im. mjr Stefana Gratunika, w Zespole Szkół im. Józefa Piłsudskiego. W programie: prezentacja filmu Kostiuchnówka i monodram o marszałku Piłsudskim. Po uroczystości, około godz. 13, złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na rynku w Janowie oraz na mogile mjr. Gratunika.

Mjr Stefan Gratunik był ułanem 5 pułku Ułanów Zasławskich i uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Podczas tamtych wydarzeń był trzykrotnie ranny. W czasie okupacji hitlerowskiej był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a za czasów PRL represjonowany i więziony. Za wierną służbę Ojczyźnie został odznaczony 24 medalami. Jako honorowy prezes nidzickich Piłsudczyków, zainicjował budowę pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Janowie. Zmarł w roku 2012 w wieku 101 lat. Staraniem środowisk patriotycznych, w listopadzie 2015 roku, w Zespole Szkół w Janowie otwarto Izbę Pamięci im. mjr Stefana Gratunika.

W uroczystościach w Janowie weźmie udział członek Prezydium Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP  gen. bryg. zw. Tomasz Madej oraz Krajowy Koordynator Projektu Niepodległej Brygida Małeć.

Organizatorem uroczystości jest Związek Piłsudczyków RP przy wsparciu Zespołu Szkół w Janowie, Olsztyńskiej Loży BCC, Wydziału Humanistycznego UWM i Piekarni Tyrolska.

Waldemar Ziarek
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl