Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-12-13 12:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Erwin Kruk za Dąbrowszczaków - wojewoda zdecydował o zmianie nazw ulic w Olsztynie i Dywitach

Olsztyn24
Głos zabiera wojewoda Artur Chojecki | Więcej zdjęć »
Kolejne 6 nazw ulic w Olsztynie oraz 1 w Dywitach mają zostać zmienione. Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował dzisiaj (13.12), że wydał zarządzenie zastępcze w tej sprawie.

Patronem ulicy Dąbrowszczaków ma zostać poeta Erwin Kruk, Zbigniew Herbert natomiast zastąpi Juliusza Malewskiego. Ulica Mariana Gotowca zostanie przemianowana na ks. Tadeusza Borkowskiego, Pstrowskiego zaś na Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Piotr Diernow przestanie być patronem na rzecz Świętego Franciszka z Asyżu, a ulicy Prof. Stefana Poznańskiego patronował będzie prof. Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski. Siódmą miałaby być zmiana nazwy ulicy I Dywizji Wojska Polskiego, jednak urzędnicy wojewody czekają na opinię IPN w sprawie tej zmiany.

Wojewoda zadecydował również o zmianie nazwy ulicy Juliusza Malewskiego na ks. Wojciecha Zinka w Dywitach.
R E K L A M A
banner
W związku z przyjęciem przez Sejm ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w województwie warmińsko-mazurskim wytypowano do zmiany 114 nazw ulic i placów. Samorządy zadecydowały o zmianie 106. Rada Miasta Olsztyna nie zmieniła nazw wymienionych wyżej ulic ze względu na sprzeciw mieszkańców miasta. W związku z tym miasto może skorzystać z możliwości zaskarżenia decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Więcej na ten temat w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [4]
~Hanna / 2017-12-13 23:38
Śp. ks. Tadeusz Borkowski Wielki Człowiek - a jednak tak mało znany. Jestem dumna, że los pozwolił mi spotkać tego Człowieka na mojej drodze życia. Dziękuję Panie Wojewodo za uczczenie Jego pamięci.
~Tokyo / 2017-12-13 19:04
Gdyby tak jeszcze uczcić 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej. Oprawcy, komuniści, ludzie z czarnymi kartami historii byli tyle lat patronami. Dobra zmiana dba także o tę część pamięci historycznej, która jest częścią naszej codzienności. Bóg zapłać za to.
~do Obywatel / 2017-12-13 19:01
No tak - dla ciebie Marks, Lenin to było proste. A dla mnie proste jest Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK. Serce rośnie. Tyle lat komuny i nareszcie zmienia się na dobre. Brawo panie Wojewodo.
~Obywatel / 2017-12-13 14:45
Już to widzę w polu adresu "Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej", Stanowczo niepraktyczne. Durnota.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja wojewody ws. zmian nazw ulic w Olsztynie i Dywitach

13-12-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl