Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-12-13 16:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Starodruk po konserwacji wrócił do Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Oprawa kroniki po konserwacji (fot. Grzegorz Kumorowicz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie prezentuje stary druk po konserwacji pt. „Kronika Polska, Litewska, Żmudzka i wszystkiej Rusi…”, autorstwa Macieja Stryjkowskiego, wydany w Królewcu w 1582 roku w oficynie Jerzego Ostenbergera (1542-1602). Autorem prac konserwatorskich i restauratorskich oraz dokumentacji jest dr Dorota Jutrzenka-Supryn – konserwator z Torunia. Dzieło zostało zakupione do zbiorów Biblioteki na aukcji w Krakowie w 1973 roku.  

Maciej Stryjkowski urodził się w 1547 roku w Strykowie, zmarł między 21 października 1586 a 1593. Był polskim historykiem i poetą. W młodości żołnierz wojsk litewskich. Brał udział w misjach dyplomatycznych. Erudyta i podróżnik. Pod koniec swego życia został duchownym (przyjął niższe święcenia kapłańskie i został kanonikiem w Miednikach). Jego najważniejsze dzieło pt. „Kronika Polska, Litewska, Żmudzka i wszystkiej Rusi...” przedstawia pierwszy, drukowany zarys historii Europy Wschodniej do 1581 roku. Są to dzieje Polski, Litwy, Rusi i krajów z nią sąsiadujących, uwzględniające dorobek dotychczasowych historyków Polskich (Jana Długosza, Macieja Miechowity, Marcina Kromera, Marcina Bielskiego) i licznych kronik rękopiśmiennych obcych. Stryjkowski jako pierwszy skoncentrował się na dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zachował i ocalił od zapomnienia nieistniejące już teksty źródłowe dotyczące Litwy. Opisał pogańskie obyczaje i legendy wywyższające naród litewski.

Z tego dzieła korzystało wielu późniejszych pisarzy, między innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Władysław Syrokomla czy Józef Ignacy Kraszewski. Uwiecznione w zdaniu z „Pana Tadeusza” „...Stryjkowski gęsto pisze o tym…”.
R E K L A M A
banner
W prezentowanym egzemplarzu nie zachowała się strona tytułowa. Tekst polski wydrukowany jest czcionką gotycką – szwabachą, która była pismem przystosowanym przez drukarzy w XVI wieku dla potrzeb alfabetu polskiego. Poszczególne rozdziały rozpoczynają drukowane ozdobne, ornamentalne inicjały o zróżnicowanej wielkości. Skany brakującej strony tytułowej i kilku innych kart pochodzą z egzemplarza znajdującego się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Stary druk został poddany konserwacji dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Olsztyna za pośrednictwem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Warmii i Mazur. Kwota dotacji to 15 tysięcy złotych oraz wkład własny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Księgę można oglądać w muzealnej bibliotece w olsztyńskim zamku do 22 grudnia 2017 w godzinach od 10 do 14.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl