Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-12-13 21:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Historię OZOS-u można prześledzić w Tartaku Raphaelsohnów

Olsztyn24
Wernisaż wystawy „Powstanie, rozwój i miastotwórcza rola Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych” | Więcej zdjęć »
W olsztyńskim Muzeum Nowoczesności - Tartaku Raphaelsohnów można od dzisiaj (13.12) zapoznać się z wystawą poświęconą historii Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych i ich sukcesora - Michelin Polska S.A. Przyczynkiem do ponownego przeanalizowania historii OZOS, ze szczególnym uwzględnieniem powodów ulokowania zakładu w Olsztynie oraz okresu budowy fabryki, stał się obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia produkcji opon w stolicy Warmii i Mazur. Wyniki tej analizy jej autor, Artur Sobiela, zaprezentował na planszach w formie tekstu wzbogaconego licznymi zdjęciami archiwalnymi.

Wystawa, której pełny tytuł brzmi „Powstanie, rozwój i miastotwórcza rola Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych” składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część historyczna. Jej autorem jest właśnie Artur Sobiela, który szczególną uwagę poświęcił budowie zakładu w latach 1964-1967 i towarzyszącym jej trudnościom. Autor ekspozycji podkreślił też wpływ fabryki na rozwój przestrzenny i demograficzny miasta. Na wystawie można m.in. przeczytać i zobaczyć, jak wraz z rozrostem zakładu powstawały nowe ulice, osiedla, obiekty użyteczności publicznej. Wystawa pokazuje też zaangażowanie budowniczych, pracowników zakładu oraz mieszkańców Olsztyna w te wielkie przedsięwzięcia, ich pracę i poświęcenie.

Druga część wystawy, którą można nazwać „nowoczesną”, zawiera dokumentację fotograficzną najważniejszych wydarzeń z ostatnich kilkudziesięciu lat działalności zakładu, od czasu jego sprzedaży koncernowi Michelin. Ta część wystawy została przygotowana przez pracowników Michelin Polska S.A.
R E K L A M A
banner
Oprócz warstwy tekstowej i zdjęć, na wystawie znalazło się również archiwalne nagranie radiowe z rozmową z pierwszym dyrektorem OZOS Władysławem Leonhardem. Z okazji wystawy MOK w Olsztynie przygotował też informator zawierający kalendarium najważniejszych w historii olsztyńskiej fabryki opon wydarzeń.

Wystawę będzie można oglądać w Tartaku Raphaelsohnów do końca lutego 2018 roku, a przebieg dzisiejszego otwarcia ekspozycji można prześledzić na dołączonej do tej informacji naszej wideorelacji z wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie wystawy „Powstanie, rozwój i miastotwórcza rola OZOS”

13-12-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl