Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-12-14 20:49 | Rozmiar tekstu: A A A
Ciąg dalszy sporu o nazwy olsztyńskich ulic

Obrońcy Dąbrowszczaków nie składają broni

Olsztyn24
Marcin Gulczyński i Małgorzata Matuszewska-Boruc, członkowie Zarządu Okręgu Olsztyńskiego Partii Razem | Więcej zdjęć »
W Olsztynie na nowo rozgorzała dyskusja na temat zmian nazw ulic podyktowanych ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W województwie warmińsko-mazurskim wytypowano do zmiany 114 nazw ulic i placów.

Samorządy regionalne zadecydowały o zmianie 106 nazw. Rada Miasta Olsztyna nie zmieniła nazw 7 z wytypowanych ulic ze względu na sprzeciw mieszkańców miasta. W związku z tym wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował wczoraj (13.12) na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej, że zarządzeniem zastępczym dokonuje zmiany nazw tych ulic (o szczegółach informowaliśmy w artykule „Erwin Kruk za Dąbrowszczaków - wojewoda zdecydował o zmianie nazw ulic w Olsztynie i Dywitach”). 

Do działań wojewody postanowili odnieść się przedstawiciele partii Razem w regionie, którzy zaangażowali się w działania na rzecz zapobieżenia zmianie patrona ul. Dąbrowszczaków. Na zorganizowanym dzisiaj (14.12) w olsztyńskiej siedzibie partii spotkaniu zaprezentowali „Oświadczenie Zarządu Okręgu Olsztyńskiego Partii Razem w sprawie decyzji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego dotyczącej zmiany nazw ulic w Olsztynie”, które planują jutro złożyć w Urzędzie Miasta oraz Urzędzie Wojewódzkim.
R E K L A M A
banner
Organizatorzy spotkania odnieśli się do wczorajszego wystąpienia wojewody i argumentacji przez niego przytoczonej (wystąpienie to dostępne jest w zakładce „Polecane wideo”). Podnosili, że wojewoda wydał zarządzenie bez wysłuchania zainteresowanych stron (nie odpowiedział na pisemną prośbę o spotkanie w tej sprawie wystosowane przez Razem) i był głuchy na apele organizacji opozycyjnych wobec ahistorycznej narracji IPN. Zlekceważył wolę Rady Miasta Olsztyna, wybranej w demokratycznych wyborach. Zlekceważył również tysiące olsztynian i olsztynianek, które są przeciwne takiej zmianie, i które podpisały się pod petycją przygotowaną przez Razem Olsztyn do władz miasta o pozostawienie dotychczasowej nazwy ulicy (Dąbrowszczaków - przyp.red).

Podnieśli także, że zarządzenie zostało wydane z pogwałceniem prawa miejscowego - obowiązującej od 2010 roku uchwały Rady Miasta Olsztyna (LXVII/812/10) o ustaleniu zasad nazewnictwa ulic, placów i parków. Zgodnie z nią nadać nową nazwę ulicy w Olsztynie można nie wcześniej niż 5 lat po śmierci potencjalnego patrona, natomiast Erwin Kruk zmarł w bieżącym roku. Niezależnie zatem od zasług, nie powinien być w obecnej sytuacji brany pod uwagę jako patron.

Podobna sytuacja występuje w przypadku zmiany nazwy ulicy Pstrowskiego, której nowa ma mieć brzmienie „Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Zgodnie ze wspomnianą uchwałą nazwa nie może mieć więcej niż 35 znaków, nie może być zbyt myląca i trudna do zastosowania dla mieszkańców.

- W związku z powyższym będziemy namawiali Radę Miasta Olsztyna do zaskarżenia tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - informują organizatorzy spotkania. - Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Olsztyna i jej przewodniczącym. Już wcześniej zabieraliśmy głos w czasie komisji i na sesjach Rady Miasta, służyliśmy też wsparciem merytorycznym. Zamierzamy przekonać radnych i prezydenta Olsztyna do zaskarżenia tej skandalicznej decyzji. Dalsze nasze kroki będziemy uzależniali od decyzji Rady Miasta.


Więcej na ten temat w zapisie wideo spotkania. Zapraszamy do jego obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~k. i gałczyński / 2017-12-17 19:59
Któż to tak śnieżkiem prószy z niebiosów? - Dyć oczywiście pan wojewoda. Módl się dziecino z całą krainą, niech Bóg mu siły doda.
~Janusz Grotowski / 2017-12-15 18:20
Jestem Olsztynianinem od urodzenia czyli od roku 1946 roku,od roku 1980 mieszkam przy ul.Pstrowskiego.nie pojmuję jak jednoosobowo Pan wojewoda może "uszczęśliwiać" mnie,moją rodzinę i bardzo wielu mieszkających przy tejże ulicy?Zakładając.że zgodnie z ustawą trzeba zmienić tę nazwę,pytam co dla naszego pięknego miasta zrobiła wym brygada AK?Dlaczego nie można nadać nazwę np "Więźniów Oświęcimia" (wielu mieszkańców Olsztyna przeszło przez ten obóz),dlaczego nie można nadać nazwy np."Króla Stefana Batorego" lub "Droga do Pasymia" .Czy Wojewoda wziął pod uwagę to ,że ul,Pstrowskiego ma wiele skrzyżowań z innymi ważnymi ulicami np z Sikorskiego-jak przy tak rozbudowanej nazwie określić przystanek tramwajowy (dotychczas Pstrowskiego/Sikorskiego}.Myślę,że jest jeszcze czas na rozsądne podejście do tej zmiany. Stanowczo protestuję przeciwko takiemu działaniu,które antagonizuje mieszkańców Olsztyna.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja Razem nt. zmian nazw ulic w Olsztynie

14-12-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl