Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-12-23 20:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Miasto zaskarży zarządzenia wojewody dotyczące zmian nazw ulic

Olsztyn24
Rada Miasta zadecydowała o zaskarżeniu zarządzeń wojewody | Więcej zdjęć »
Zmiana nazw olsztyńskich ulic stała się kością niezgody między mieszkańcami miasta a wojewodą warmińsko-mazurskim. Artur Chojecki 13 grudnia ogłosił zarządzenia zastępcze, którymi zmienił nazwy 6 ulic w stolicy Warmii i Mazur, wbrew ustaleniom Rady Miasta Olsztyna. Informowaliśmy o sprawie wielokrotnie (artykuły na ten temat są dostępne w zakładce „Podobne artykuły”). Podczas środowej sesji Rady Miasta przyjęto uchwałę o skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na 3 z 6 tych zarządzeń.

Przypomnijmy, że na podstawie Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w województwie warmińsko-mazurskim wytypowano do zmiany 114 nazw ulic i placów. Samorządy zadecydowały o zmianie 106. Rada Miasta Olsztyna nie zmieniła nazw 7 ulic ze względu na sprzeciw mieszkańców miasta.

W związku z tym wojewoda Chojecki zadecydował o zmianie tych nazw na następujące:
R E K L A M A
banner
» ulica Dąbrowszczaków na ulicę Erwina Kruka,
» ulica Juliusza Malewskiego na ulicę Zbigniewa Herberta,
» ulica Mariana Gotowca na ulicę ks. Tadeusza Borkowskiego,
» ulica Wincentego Pstrowskiego na ulicę Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej,
» ulica Piotra Diernowa na ulicę Świętego Franciszka z Asyżu,
» ulica Prof. Stefana Poznańskiego ulicę na Prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego.

Siódmą miałaby być zmiana nazwy ulicy I Dywizji Wojska Polskiego, jednak urzędnicy wojewody czekają na opinię IPN w sprawie tej zmiany.

Miejscy rajcy sprzeciwiają się takiemu obrotowi sprawy i zadecydowali, że zaskarżą 3 z 6 zarządzeń wojewody. Uzasadniając swoją decyzję powołali się w znaczącej mierze na kwestie podnoszone przez partię Razem, której członkowie aktywnie działają w Olsztynie na rzecz zachowania nazwy ul. Dąbrowszczaków.

Radny Łukasz Łukaszewski, przewodniczący prowadzącej sprawę Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta, przytaczając treść uzasadnienia do podjętej uchwały wskazywał na to, że zarządzenia zostały wydane z naruszeniem prawa miejscowego - obowiązującej od 2010 roku uchwały Rady Miasta Olsztyna (LXVII/812/10) ws. ustalenia zasad nazewnictwa ulic, placów i parków, która umożliwia nadanie nowej nazwy ulicy w Olsztynie nie wcześniej niż 5 lat po śmierci potencjalnego patrona. Oznacza to, że Erwin Kruk oraz prof. Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski nie mogą być brani w obecnej sytuacji pod uwagę jako patroni ulic.

Inną kwestią na którą wskazał radny Łukaszewski jest zmiana nazwy ulicy Pstrowskiego, której nowa ma mieć brzmienie „Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej”. Zgodnie ze wspomnianą uchwałą, nazwa nie może mieć więcej niż 35 znaków graficznych, nie może być zbyt myląca i trudna do zastosowania dla mieszkańców oraz nie może być powtórzeniem nazwy już istniejącej. Nie bez znaczenia jest tutaj też fakt złożenia na ręce przewodniczącej RM Haliny Ciunel protestu mieszkańców ul. Pstrowskiego przeciw zmianie nazwy tej ulicy.

Po dyskusji omawiającej przebieg sprawy radni zagłosowali za przyjęciem uchwały o skierowaniu skargi do WSA stosunkiem głosów 16 do 6. 

Nagranie tej części sesji udostępniamy w formie pliku mp3.

Z D J Ę C I A
P L I K   M P 3
Komentarze [15]
~allensteiner / 2017-12-30 09:48
Zlituj się, Zośka. Ty naprawdę myślisz, że w latach 50-tych mieszkańcy Olsztyna marzyli o Diernowie i O Stalinie jako patronach ulic?
~Zośka / 2017-12-29 23:10
Mieszkańcy Olsztyna niczym w latach 50-tych chcą patrona Diernowa. Żart to czy ... Mam nadzieję, że radni i część forumowiczów to jednak margines w naszym kochanym mieście.
~2 / 2017-12-29 21:37
Radni walczą o to jakby to był ich własny, prywatny interes - wstyd, brak znajomości historii i olsztyński komunizm w czystym wydaniu
~es / 2017-12-29 13:35
Nie mogę uwierzyć, że ktoś broni ulicy Diernowa czy Dąbrowszczaków. Świadczy to o braku znajomości historii. Uważam, że należy jak najszybciej usunąć takich patronów z przestrzeni publicznej. Ta dyskusja to dowód na to jak bardzo czerwony jest Olsztyn.
~allensteiner / 2017-12-29 11:59
Pani Hanno, żyję w tym kraju dłużej chyba niż Pani i nie spotkałem nikogo, kto by kochał Bieruta czy Stalina. Czy Pani takich ludzi spotkała w naturze? Czy ktoś ich Pani implantował do głowy?
~ten gość ..."również do tomka" / 2017-12-29 09:35
Dramatycznie to Pan (ni) wyciąga wnioski... Jeżeli nie potrafi Pan tego robić to lepiej siedzieć cicho !!! Dramatycznie to ja mogę się o Pana(nią) martwić. A tak na marginesie to wspomnę, że ks. T. Borkowski był przyjacielem moich rodziców. Również bs. Tomasz Wilczyński bywał często w naszym domu... I teraz proszę sobie wyciągnąć wnioski... a nie pisać o Stalinach, Bierutach, Diernowach... Żal mi takich osób, co tak bez sensu wypisują głupoty !!!
~również do Tomka / 2017-12-28 22:51
Z wymiany komentarzy wnioskuję, że jest Pan zwolennikiem Piotra Diernowa czy Dąbrowszczaków, a takie wielkie osobowości jak ks. Tadeusz Borkowski powinny ustąpić miejsca katom i komunistom. Smutne, niestety dramatycznie smutne są moje wnioski.
~Tomek do Pani Hanny / 2017-12-28 10:07
Kto pani dał prawo by zaocznie oceniać ludzi ??? Nic pani o mnie nie wie (Tomek to moje prawdziwe imię) Obraża mnie pani tym Stalinem. Obraża mnie pani i wiele osób. Również moich bliskich, ponieważ potwornie się pani myli co do mnie. Ale dyskusja z kimś kodo nie widzę jest bez sensu...
~Hanna do Pana Tomka / 2017-12-27 20:59
Hanna to moje prawdziwe imię. Nie wstydzę się swoich poglądów, nie muszę chować się za pseudonimami. Panie Tomku - wśród Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej byli moi bliscy krewni. Zapłacili za wolność swoim życiem. Dla Pana rozumiem - bohaterami są Stalin i Dąbrowszczacy. To smutne, jak część Polaków słabo zna historię swojego Narodu. Wieczorem, kiedy pochylam głowę w czasie modlitwy za moich bliskich, czasem myślę, że obok mnie żyją ludzie, którzy los bohaterów równają z oprawcami.
~do Tomka / 2017-12-27 16:59
Współczuję, nie rozumie Pan niestety czym jest dekomunizacja.
~Tomek / 2017-12-27 09:04
Brawo Radni - wreszcie coś konkretnego postanowiliście. Pani "Hanno" - co ma prezydent miasta do tego ??? Niech sie pani wstydzi razem z wojewoda, że takie głupoty piszecie i wymyślacie !!!
~Hanna / 2017-12-26 21:01
Jak głęboko tkwi w tym mieście i województwie komuna. Nawet zmiana ulic i nadanie im imienia prawych patronów wiąże się z oporem i protestami. Wstydzę się, że mamy takiego prezydenta miasta.
~Olsztyniak / 2017-12-26 18:51
Ludzie powinni protestować bo to głupota bez granic zmieniać nazwy ulic, my mieszkańcy przyzwyczailiśmy się a poglądy nas nie interesują trzeba protestować.
~allensteiner / 2017-12-26 14:20
Ileż to komuny w głowach dekomunizatorów? Bierut by się nie powstydził...
~wot / 2017-12-24 13:29
Zamiast gadania działanie, to dla mnie dobry prezent na święta. Dziękuję Państwu Radnym, którzy głosowali za skierowaniem skargi do WSA.